Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

FMEA analýza vyhradeného tlakového zariadenia pre spaľovanie biomasy

Dátum:

Biomasa môže v budúcnosti zohrať významnú úlohu, ak bude transformovaná na nosiče energie - hlavne elektrinu, plynné a kvapalné palivá. Jedným z dôvodov, aby bola chápaná v tomto zmysle je, že je v oveľa širšej miere dostupnejšia ako fosílne palivá a technológie na jej využitie sú overené v praxi. V niektorých krajinách môže pestovanie biomasy pre energetické účely poskytnúť aj východisko zo súčasnej krízy vyplývajúcej z nadprodukcie poľnohospodárskych produktov. Ak by bola biomasa pestovaná a využívaná na prijateľnej úrovni, nedochádzalo by ani k nárastu CO2 v atmosfére, keďže sa uvoľní pri jej spaľovaní len toľko CO2, koľko ho rastlina počas svojho rastu prostredníctvom fotosyntézy z atmosféry odčerpala. Biomasa už dnes predstavuje významný palivový zdroj, pretože zaisťuje jednu sedminu spotrebovávanej energie vo svete. Využíva sa predovšetkým na vykurovanie a považuje sa za hlavný palivový zdroj takmer polovice celosvetovej populácie.

FMEA analýza vyhradeného tlakového zariadenia pre spaľovanie biomasy
doc. Ing.
Marianna
Tomašková
PhD.,
Technická univerzita, Košice
Problematika využitia kotlových zariadení pre spaľovanie biomasy je v súčasnom období aktuálna, vzhľadom na vysokú cenu plynu a celkové využívanie prírodných zdrojov a odpadového materiálu. Využitie biomasy je pomerne novou problematikou, ktorá sa pomaly zavádza do praxe a neustále sa hľadajú nové zdroje využitia rôznych druhov materiálov menej zaťažujúcich životné prostredie.
Vyhradené technické zariadenia
Vykurované alebo inak vyhrievané zariadenie s rizikom prehriatia určené na výrobu pary s menovitým tlakom do 0,05 MPa vrátane alebo na ohrev kvapaliny pri teplote nižšej, ako je bod varu, s menovitým tepelným výkonom nad 100 kW sa podľa vyhlášky č. 508/2009 Z.z. zaraďuje medzi
vyhradené tlakové technické zariadenie
.
Obr. č. 1:
Legislatívne predpisy v oblasti vyhradených technických zariadení
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
V zbierke zákonov SR bola zverejnená vyhláška č. 398/2013 Z.z. Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Touto vyhláškou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia v znení vyhlášky č. 435/2012 Z.z.
Dôvodom pre vydanie vyhlášky o vyhradených technických zariadeniach bola okrem iných požiadaviek, aj legislatívna potreba zosúladiť požiadavky uvádzané vo vyhláške s požiadavkami zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (ďalej "zákona BOZP") a požiadavkami vyplývajúcimi z európskych smerníc pre oblasť určených výrobkov (napr. harmonizovanie rozdelenia vyhradených zariadení z hľadiska parametrov) [1].
Vyhláška bola vydaná na základe splnomocňovacieho ustanovenia § 30 ods. 1 písm. a) a c) zákona č. 124/2006 Z.z. o BOZP. Vyhláška je vykonávacím predpisom zákona o BOZP pre technické zariadenia s dôrazom na vyhradené technické zariadenia, ktoré sú týmto predpisom ustanovené.
Podrobnosti sú dôležité pre aplikáciu požiadaviek zákona č. 124/2006 Z.z. najmä v oblasti:
-
kontrolnej činnosti (§ 9 zákona o BOZP),
-
bezpečnosti stavieb, pracovných priestorov, pracovných prostriedkov a pracovných postupov (§ 13 zákona o BOZP),
-
overovania plnenia požiadaviek bezpečnosti technických zariadení (§ 14 zákona o BOZP),
-
osvedčení na vykonávanie činnosti alebo preukazov na vykonávanie činnosti (§ 16 zákona o BOZP) [1].
V časti týkajúcej sa kontroly stavu technických zariadení nadväzuje vyhláška aj na ustanovenie § 5 ods. 1 a 2 Nariadenia vlády SR č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov.
Požiadavky na prehliadky a skúšky kotlových zariadení
Prevádzkovatelia kotlov sú povinní na zaistenie bezpečnej prevádzky kotlov vykonávať preventívnu a prevádzkovú údržbu. Pri preventívnej údržbe prevádzkovatelia včas odhaľujú poruchy, prípadne možnosti ich vzniku a zisťujú potrebu a rozsah údržbárskych prác vrátane potreby opráv a úprav (rekonštrukcií) kotlov. Pri prevádzkovej údržbe odstraňujú zistené chyby a nedostatky, ako aj zaisťujú potrebné opravy alebo úpravy kotlov.
Typy prehliadok [2]:
-
úradná skúška a opakovaná úradná skúška,
-
vonkajšia prehliadka,
-
vnútorná prehliadka,
-
skúška tesnosti,
-
tlaková skúška.
Prevádzkové prehliadky sa vykonávajú pravidelne z hľadiska druhu, konštrukcie, stavu, veku, prevádzkových podmienok kotlov, najneskôr však do troch mesiacov prevádzky od termínu posledného vykonania tejto prevádzkovej prehliadky. Tlaková skúška sa uskutočňuje v rámci opakovanej úradnej skúšky každých šesť rokov.
Príprava kotla na vnútornú prehliadku
Pred vykonaním čistenia kotla pracovníkmi vstupujúcimi do kotla a pred vykonaním vnútornej revízie musí byť kotol bezpečne a spoľahlivo odpojený od ostatných kotlov a potrubí, ktoré by mohli byť pod tlakom. Odkaľovacie a odluhovacie potrubia, hlavné potrubia, napájacie potrubia, plynové a olejové potrubia spaľovacích zariadení a pod., musia byť bezpečne odpojené slepými prírubami (záslepkami) dostatočnej hrúbky z ocele, umiestnenými pred príslušnými uzávermi zo strany pretlaku nebezpečného média tak, aby bezpečnosť osôb pracujúcich vo vnútri kotla bola spoľahlivo zaistená. Taktiež musia byť bezpečne odpojené elektrické zariadenia od zdroja napájania elektrickej energie [3].
Pred prehliadkou treba kúrenisko, ako aj ostatné kontrolované priestory, riadne prevetrať. Účinné vetranie treba zabezpečiť aj počas prehliadky kotl
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.