Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Hodnotenia fyzickej záťaže z hľadiska priemyselnej ergonómie (1.)

Dátum: Rubrika: ERGONÓMIA

Príspevok predstavuje pohľad na základné rozdelenie fyzickej záťaže a tomu prislúchajúce metódy hodnotenia v jednotlivých jej oblastiach. V ergonómii existuje pre oblasť fyzickej záťaže veľké množstvo analýz, ktoré vychádzajú z dlhoročných zahraničných výskumov.

Niektoré sú zlúčené do komplexných metodík hodnotenia a slúžia tak pre proaktívnu, ako aj reaktívnu ergonómiu. Iné sa využívajú natoľko, že sú naprogramované do softvérových riešení či mobilných aplikácií. Vybrané ergonomické analýzy nájdeme predovšetkým v európskych technických normách. Príspevok je zameraný na základné predstavenie týchto analýz.

Začiatkom dvadsiateho storočia väčšina z nás netušila, čo je ergonómia, že existujú pri výkone práce mnohé riziká súvisiace so zdravím zamestnancov, a že existujú metódy a nástroje pre identifikáciu a analýzu týchto rizík, prípadne metódy pre ich zhodnotenie a identifikovanie miery rizika. S rastúcim rozvojom spoločnosti sme sa dostali do štádia, keď už väčšina firiem - zamestnávateľov nielen vie čo znamená ergonómia a zdravé pracoviská, ale vie aj o rizikách na svojich pracoviskách, zavádza hodnotenie rizík a vynakladá úsilie pre ich elimináciu. Ergonómia sa stáva súčasťou nášho života.

Možno vychádzať zo základného delenia ergonómie na:
-
fyzickú záťaž,
-
psychickú záťaž a
-
pracovné prostredie,
s podporou projektovania pracovísk, strojov a zariadení. Podľa tohto delenia možno rozdeliť nielen aktuálne platné normy a legislatívu, ale aj ergonomické analýzy, ktoré majú položený svoj historický základ na dlhodobých vedeckých výskumoch.
Sú mnohé spôsoby a nástroje modernej ergonómie, ktoré umožňujú realizovať analýzu a optimalizáciu práce človeka v jeho prospech. Vzhľadom na skúsenosti z praxe možno s istotou tvrdiť, čo je jedným z problémov. Ergonomické hodnotenie treba realizovať kvalitne, komplexne a predovšetkým rýchlo. Zdĺhavosť niektorých riešení odrádza manažérov a riadiacich pracovníkov a znemožňuje im efektívne zlepšovať podmienky pre prácu svojich zamestnancov. Analýzy v mobilných aplikáciách, softvérové riešenia ergonómie, podklady v legislatíve či európskych technických normách alebo metodiky niektorých koncernov, všetky hodnotenia vychádzajú zo základných ergonomických analýz. Vo všeobecnosti nie je známe, aké množstvo týchto analýz existuje, ako tieto analýzy fungujú, aké vstupné dáta pre ich realizáciu sú potrebné, a aké výstupy tieto analýzy poskytujú.
Ergonómia
Ergonómia je veľmi náročná multiodborová vedná disciplína, ktorú je ťažké komplexne zvládnuť i pre vedeckých pracovníkov. Cieľom ergonómie je uchovanie zdravia, t.j. telesnej, duševnej a sociálnej spokojnosti človeka, vytvorenie podmienok pre optimálnu činnosť človeka, ako aj vytvorenie pocitu pohody na pracovisku. Používanie ergonomických zásad v praxi prispieva k vytváraniu pracovnej pohody, k humanizácii práce a zároveň prináša aj ekonomický efekt. Ergonómia sa pokladá za vednú disciplínu zameranú na vytváranie optimálnych podmienok pre výkon pracovníka
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.