Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Kategorizácia podniku v zmysle zákona o prevencii závažných priemyselných havárií

Dátum:

Aj po takmer dvanástich rokoch platnosti zákona NR SR č. 261/2002 Z.z. o prevencii závažných priemyselných havárií (ďalej "ZPH") a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej "zákon o prevencii ZPH") sa naďalej vynárajú mnohé nejasnosti v oblasti kategorizácie podnikov podľa § 4 tohto zákona. Nejasností vyplývajú z nejednoznačnej formulácie požiadaviek uvedených v tomto zákone. Priemyselná mapa SR sa neustále mení, objavujú sa noví investori, alebo dochádza k zmenám podnikateľskej činnosti existujúcich podnikov, resp. k technickým a technologickým zmenám v činnostiach existujúcich podnikov. V niektorých prípadoch až príchodom nových odborne zdatnejších osôb, či osôb s vyššou odbornou spôsobilosťou do riadiacich štruktúr podnikov, sa kontrolnými mechanizmami zistí, že aplikovateľnosť požiadaviek tohto zákona zatiaľ nebola preverená. Z týchto dôvodov je dôležité tieto nejasnosti súvisiace s kategorizáciou podnikov pomenovať.

Kategorizácia podniku v zmysle zákona o prevencii závažných priemyselných havárií
Ing.
Marek
Fic
špecialista prevencie ZPH, Košice
Čo je to kategorizácia?
Aktuálne znenie zákona o prevencii ZPH, tento pojem v § 2 medzi základnými pojmami neuvádza a až § 4 ods. 1 definuje požiadavku:
"(1) Podniky sa kategorizujú podľa celkového množstva vybraných nebezpečných látok, ktoré sú prítomné v podniku."
Na základe uvedeného odseku môžeme tvrdiť, že kategorizácia, je vlastne určitý proces, t. z. postupnosť odborných činností nevyhnutných na jednoznačne zaradenie podniku do príslušnej kategórie (viď § 4 ods. 2 a ods. 3 zákona o prevencii ZPH), resp. ktorých výsledkom je zdokumentovaný dôkaz, že na preverovaný podnik sa požiadavky tohto zákona, okrem presne určených odsekov, nevzťahujú (viď § 4 ods. 5 a ods. 6 zákona o prevencii ZPH). Toto tvrdenie nám potvrdzuje § 4 ods. 4 zákona, v ktorom je uvedené:
"(4) Prevádzkovateľ je povinný preveriť celkové množstvo vybraných nebezpečných látok prítomných v podniku a zaradiť podnik do príslušnej kategórie podľa odseku 2 alebo odseku 3, alebo podľa odseku 5, alebo odseku 6".
Prakticky to znamená, vykonanie niekoľkých základných krokov:
-
preveriť chemické a fyzikálne vlastnosti všetkých prítomných chemických látok prítomných v podniku,
-
určiť tie chemické látky, ktoré sú vybranými nebezpečnými látkami (ďalej "VNL"),
-
určiť celkové množstvo vybraných nebezpečných látok prítomných v podniku,
-
ak množstvo VNL je rovné alebo väčšie ako prahové hodnoty uvedené v prílohe č. 1 zákona, zaradiť podnik do kategórie A alebo B, prípadne,
-
ak množstvo VNL nedosahuje prahové hodnoty:
-
menej ako 50% prahovej hodnoty, postupovať podľa § 4 ods. 5 resp.
-
určiť, či množstvo VNL je 50% alebo viac z prahovej hodnoty a postupovať podľa § 4 ods. 6.
Kto môže kategorizáciu v zmysle zákona o prevencii ZPH vykonávať?
Požiadavky zákona o prevencii ZPH na odborné riadenie, teda koordinácia a kontrola zabezpečovania úloh vyplývajúcich z tohto zákona, uvedené v § 11 ods. 1, ods. 2 a ods. 8:
"(1) Prevádzkovateľ je povinný ustanoviť odborne spôsobilú osobu (§ 12 ods. 3) na koordináciu a kontrolu zabezpečovania úloh vyplývajúcich z tohto zákona, a vytvoriť predpoklady na výkon jej f
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.