Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Zdravé kancelárie - zdraví zamestnanci (2.)

Dátum: Rubrika: ERGONÓMIA

Open Plan Office, po našom koncept otvorených kancelárií, je zdieľané pracovné prostredie bez existujúcich stien alebo priečok. Tento dizajn kancelárií vznikol podľa návrhov architekta Franka Lloyda Wrighta v roku 1904 v New Yorku. Centrom tehlovej budovy sa stalo veľkoplošné átrium s nekonečnými radmi pripravených pracovných stolov pre zamestnancov. V Amerike, v bývalých továrenských halách, slúžil operátorom call centier prvých poisťovacích ústavov.

(pokračovanie z predchádzajúceho čísla)

Open space kancelárie - plusy a mínusy
Presne vtedy mal tento koncept svoje logické opodstatnenie: telefonistky rozprávali celú pracovnú dobu jedinú mantru s ponukami poistiek. Na ušiach mali slúchadlá, hovorili do mikrofónu umiestneného pred ústami. Nepočuli nič okolo seba - a tak nikoho nerušili. O pár rokov neskôr mal open space ďalšie pozitívne obdobie, v období rozkvetu burzy, respektíve tesne pred jej krachom. V spoločnom priestore na seba mohli makléri pokrikovať najnovšie údaje o pohybe cien akcií a nemuseli navštevovať vedľajšiu miestnosť.
Hlavným dôvodom, prečo začali tieto otvorené "open space" kancelárie vznikať, bolo zlepšenie vzájomnej spolupráce a komunikácie medzi zamestnancami.
Prvá takáto kancelária v Európe bola vytvorená už v roku 1950 v nemeckom Hamburgu, a od 70-tych rokov začala ich popularita na celom svete postupne rásť. Napríklad v Spojených štátoch amerických v súčasnosti pracuje v open space office až 70% zamestnancov. Najväčší úspech zaznamenal tento koncept kancelárií na prelome druhého tisícročia vďaka technologickým gigantom, ako sú Google, Apple a Facebook, ktoré uprednostňujú najmä filozofiu otvoreného priestranstva.
Asi najznámejšie a najkreatívnejšie open space kancelárie má práve spoločnosť Google. Na fotografii je jeden z ich priestorov v Írsku. A keďže väčšina ich ľudí pracuje za počítačom, snažia sa im to kompenzovať zeleňou, aby sa aspoň trochu cítili ako v prírode.
V posledných rokoch sa otvorené kancelárie stali trendom už aj na Slovensku. Majú však svoje výhody aj nevýhody tak pre zamestnávateľov, ako aj zamestnancov.
Benefity a výhody open space office
Pracoviská, ktoré umožňujú vzájomnú spoluprácu medzi zamestnancami, sú vraj úspešnejšie. Medzi ďalšie výhody open space office ("ďalej len open space") kancelárií patrí aj viac prirodzeného sveta a šetrenie miestom, keďže zaberajú menej priestoru na osobu než klasické uzavreté kancelárie, čo má nielen pozitívny dopad na náklady zamestnávateľa, ale nepochybne aj svoj význam najmä vo veľkých preľudnených mestách.
Otvorené kancelárie taktiež ponúkajú všetkým zamestnancom rovnocenný priestor na prácu. Vďaka tomu, že zamestnancov rôznych pracovných pozícií nedelia žiadne bariéry a múry, dostávajú sa do vzájomnej interakcie a nielenže sú lepšie oboznámení s chodom spoločnosti ako celku, ale rovnako majú možnosť kedykoľvek prispieť svojím názorom a inšpirovať tak aj svojich kolegov z iných oddelení. Pri formovaní open space priestorov je dôležitá aj flexibilita zo strany zamestnávateľov, keďže každý zamestnanec je jedinečný - kým niekto je produktívny najmä v doobedňajších hodinách, inému sa najlepšie pracuje až popoludní. Je to spôsobené tým, že počas dňa sa človek nachádza v rôznych pracovných režimoch, najmä pokiaľ ide o sústredenie, schopnosť učiť sa a spolupracovať, či chuť socializovať sa. Pri výbere vhodných priestorov berú spoločnosti ohľad najmä na to, aby kancelárie splnili ich potreby a individuálne požiadavky v zmysle funkcie priestoru, typu práce, dispozičného riešenia a ergonomického vybavenia.
Hlavnými výhodami tohto typu kancelárskeho usporiadania sú najmä:
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.