Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Aktuality Národného inšpektorátu práce

Dátum:

Aktuality Národného inšpektorátu práce
Národný inšpektorát práce
Zistenia inšpekcie práce za obdobie do konca septembra 2015
V organizáciách patriacich do pôsobnosti orgánov inšpekcie práce došlo v období od 1. januára do 30. septembra 2015 k 43 závažným pracovným úrazom s následkom smrti a 112 pracovným úrazom s ťažkou ujmou na zdraví. Zo štatistiky úrazov vyplýva, že väčšina smrteľných pracovných úrazov, až 60,5%, sa kumulovala do dvoch hlavných zdrojových skupín, ktorými sú dopravné prostriedky a zemina, materiál a predmety.
V prípade pracovných úrazov s ťažkou ujmou na zdraví boli najčastejším zdrojom pracovné, príp. cestné dopravné priestory ako zdroje pádov osôb v 26,8%, stroje - hnacie, pomocné, obrábacie v 21,4% a dopravné prostriedky v 20,5%.
Pri kontrolách BOZP a PPV bolo v období od 1. januára do 30. septembra 2015 najviac nedostatkov zistených v odvetví priemyselnej výroby (6 507 porušení), ďalej v odvetví veľkoobchod a maloobchod (5 457 porušení) a stavebníctvo (2 421 porušení).
Odhaľovanie nelegálneho zamestnávania stúpa
Národný inšpektorát práce každý mesiac sleduje a vyhodnocuje činnosť útvarov kontroly nelegálneho zamestnávania, tzv. Kobry. Prvých osem kalendárnych mesiacov tohto roka ukázalo, že výsledky v odhaľovaní prípadov porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania zamestnávateľmi sú vyššie ako za rovnaké obdobie minulého kalendárneho roka a vykonané kontroly sú efektívnejšie.
V období mesiacov január až august 2015 bolo skontrolovaných 7 663 zamestnávate
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.