Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Aktuality Národného inšpektorátu práce

Dátum:

Aktuality Národného inšpektorátu práce
Národný inšpektorát práce
Vyhodnotenie polročnej činnosti "Kobry na nelegálne zamestnávanie"
Prvý polrok 2015 bol v odhaľovaní nelegálneho zamestnávania úspešný. Inšpektori práce útvarov kontroly nelegálneho zamestnávania, tzv. Kobra, skontrolovali 5 560 zamestnávateľov a podnikateľov a na ich pracoviskách bolo skontrolovaných 11 651 osôb.
Výsledky činnosti inšpekcie práce v tejto oblasti odhalili 395 zamestnávateľov, ktorí nelegálne zamestnávali 710 zamestnancov. Takmer každý 14-ty zamestnávateľ z tých, ktorí boli Kobrou kontrolovaní, porušil zákaz nelegálneho zamestnávania a takmer každý 16-ty z kontrolovaných zamestnancov bol nelegálne zamestnaný.
Zistenia inšpektorov práce sa v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014 zvýšili, počet zamestnávateľov, ktorí porušili zákon, stúpol o 63 a počet zamestnancov, ktorí boli nelegálne zamestnaní, sa zvýšil o 150.
V súvislosti so zvýšením odhalených prípadov nelegálneho zamestnávania bolo navrhnutých aj viac pokút za porušovanie zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní. Kým v prvom polroku 2014 boli navrhnuté pokuty v sume 1 067 000 eur, v prvom polroku 2015 išlo už o sumu 1 465 400 eur.
Najviac nelegálne zamestnávajúcich zamestnávateľov odhalili inšpektori práce z Inšpektorátu práce Košice a z Inšpektorátu práce Nitra.
Inšpektori práce tzv. Kobry okrem kontrolnej činnosti v oblasti nelegálneho zamestnávania podávajú zamestnancom, zamestnávateľom, ale aj iným občanom bezplatné poradenstvo. V rámci neho upozorňujú na nástrahy nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Tie majú okrem vysokých fi nančných sa
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.