Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Aktuality Národného inšpektorátu práce

Dátum:

Aktuality Národného inšpektorátu práce
Národný inšpektorát práce
Novela Zákonníka práce v praxi
V súvislosti s novelou Zákonníka práce, ktorá bude účinná od 1. januára 2013 a prinesie viaceré významné zmeny v rámci problematiky pracovnoprávnych vzťahov, plánujú orgány inšpekcie práce v budúcom roku realizovať previerky zamerané najmä na kontrolu aplikácie uvedených zmien v praxi zo strany zamestnávateľov.
Výkony inšpekcie práce budú zamerané na zmeny týkajúce sa základných znakov závislej práce, ako aj na kontrolu ustanovenia, podľa ktorého nemožno vykonávať závislú prácu v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo obchodnoprávnom vzťahu.
Ďalšou problematikou, na ktorú sa zamerajú inšpektori práce, sú výrazné zmeny v podmienkach výkonu práce na dohody vykonávané mimo pracovného pomeru. Za účelom lepšej ochrany týchto zamestnancov sa budú na dohody v oveľa väčšej miere aplikovať ustanovenia, ktoré sa doteraz vzťahovali iba na zamestnancov pracujúcich na základe pracovnej zmluvy. Kontroly sa zrealizujú v rôznych hospodárskych odvetviach.
Výsledky mimoriadnej previerky zameranej na stavebníctvo
Cieľom mimoriadnej úlohy, prebiehajúcej v období od 1. augusta do 30. septembra tohto roka, bolo zameranie sa na bezpečnosť a ochranu zdravia pri prácach vo výške, pri montáži a demontáži pomocných stavebných konštrukcií a prácach na nich, pri zemných prácach ako aj ostatných stavebných činnostiach. Pri výbere kontrolovaných subjektov sa inšpekt
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.