Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Analýza pracovných úrazov

Dátum:

Analýza pracovných úrazov
Ing.
Laurencia
Jančurová
Národný inšpektorát práce, Košice
Prípad prvý
Zamestnanci stavebnej spoločnosti, pracujúci na stavenisku, začali o cca 7:30 hod. s prácou na prístavbe balkónov k obytnému bloku. V daný deň dokončovali nátery a betonáž podláh na balkónoch. Pracovali z dielcového lešenia zmontovaného pri bytovke alebo pracovali na balkónoch. V daný deň bolo mimoriadne teplé počasie, teplota vzduchu dosahovala až 35 °C. Popoludní natieral XY (ďalej "poškodený") penetračným náterom vonkajšok podlahovej časti balkóna na prvom poschodí. Pracoval v podrepe na prvom poschodí lešenia, keď jeho spolupracovník RG videl, ako sa zvalil na chrbát na podlahu lešenia a následne sa zgúľal popod spodnú tyč lešenia na zem. Spadol z výšky cca 2 m. Lešenie bolo zabezpečené dvojtyčovým zábradlím bez zarážky pri podlahe. Zamestnanec pri páde utrpel otras mozgu, kontúziu a natrhnutie pľúc, tržnú ranu na temene a pohmoždenie oboch kolien.
Zistené skutočnosti:
-
Poškodený pracoval u zamestnávateľa ako pomocný pracovník na stavbe na základe pracovnej zmluvy trvajúcej ku dňu úrazu spolu 2 mesiace a 24 dní.
-
Poškodený absolvoval školenie v oblasti BOZP, o čom zamestnávateľ predložil záznam s jeho podpisom.
-
Poškodený si nepamätal, ako spadol z lešenia, úrazový dej opísal jeho kolega, očitý svedok RG.
-
Montáž pracovného dielcového lešenia, na ktorom pracovali zamestnanci kontrolovaného subjektu, zabezpečoval zamestnávateľ. Montovali ho jeho zamestnanci, nebol k dispozícii záznam o odovzdaní a prevzatí lešenia.
-
Pracovné lešenie zmontované na stavenisku malo voľné okraje pracovných podláh zabezpečené dvojtyčovým zábradlím, chýbali zarážky na podlahe.
-
V deň úrazu bolo mimoriadne teplé počasie, podľa vyjadrenia svedkov mali zamestnanci k dispozícii dostatok pitnej vody a podľa potreby si robili prestávky.
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.