Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Analýza pracovných úrazov

Dátum:

Analýza pracovných úrazov
Ing.
Laurencia
Jančurová
Národný inšpektorát práce, Košice; prípad prvý,
Ing.
Viera
Backstuberová
Národný inšpektorát práce, Bratislava; prípad druhý,
Prípad prvý
Zamestnanec SB (ďalej "poškodený") prišiel v deň úrazu na popoludňajšiu zmenu, ktorá začínala o 14:30 hod. a končila o 23:00 hod. Od začiatku zmeny spolu s kolegom zváral spodné rámy sedačiek. Po vyrovnaní zvarencov poškodený kalibroval vyvŕtané diery o priemere 6 mm. Kalibrovanie robil ručnou vŕtačkou typu BOSCH tak, že rám mal upevnený v stolovom zveráku. Asi o 21:45 hod. sa mu v jednom zvarenom ráme vrták v kalibrovanej diere zablokoval a zlomil. Jeho dlhá časť z fazetky mu odletela do ľavého oka a poranila rohovku. Poškodený utrpel ťažkú ujmu na zdraví.
Zistené skutočnosti:
-
Pracovnou náplňou poškodeného bolo zváranie, montáž a čistenie, manipulácia s materiálom a balenie výrobkov na základe výrobných príkazov a pokynov nadriadených.
-
Zamestnávateľ predložil posudok o zdravotnej spôsobilosti pred nástupom do práce poškodeného so záverom "spôsobilý na výkon práce zvárača - montážnika bez obmedzenia".
-
Podľa záznamu o vstupnej inštruktáži absolvoval poškodený vstupné školenie BOZP v rozsahu 3 hodín.
-
Poškodený bol držiteľom platného zváračského preukazu.
-
Podľa pracovného postupu výrobku, po zvarení rámu sedadla a začistení zvarov je predpísaná operácia č. 10: Celú zostavu vyrovnať a zauhlovať. Skontrolovať súvislosť dier na uškách, prípadne zarovnať a prevŕtať.
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.