Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Analýza pracovných úrazov

Dátum:

Analýza pracovných úrazov
Ing.
Laurencia
Jančurová
Národný inšpektorát práce, Košice
Prípad prvý
Zamestnanec XY (ďalej "postihnutý") sa pokúšal nafúkať bezdušovú pneumatiku pomocou výbuchu benzínových výparov tak, aby sa pneumatika uzatvorila vytlačením pätky pneumatiky na falc disku. Po dvoch neúspešných pokusoch sa o to pokúšal tretí raz. Začal nalievať benzín z litrovej fľaše k disku pneumatiky. Vtedy sa vznietili výpary na pneumatike z predchádzajúceho pokusu a začala mu horieť v pravej ruke fľaša s benzínom. Reflexne trhol fľašou smerom k sebe, pričom si polial benzínom pravú ruku, pravú stranu tváre, hornú časť hrudníka a ľavú nohu nad kolenom. Na poliatych miestach na koži aj na košeli s krátkymi rukávmi, ktorú mal v tom čase na sebe, sa benzín okamžite zapálil. Údermi rúk po horiacich miestach sa snažil oheň udusiť, ale nepodarilo sa mu to. Hodil sa na zem a pritlačením horiaceho tela do pôdy sa oheň snažil udusiť. Následkom horenia benzínu priamo na tele a následkom vdychovania horiacich plynov utrpel popáleniny na viacerých častiach tela, ktoré lekár klasifikoval ako ťažkú ujmu na zdraví.
Zistené skutočnosti:
-
Postihnutý je zamestnaný u zamestnávateľa ako hlavný agronóm strediska AB na základe pracovnej zmluvy trvajúcej ku dňu úrazu spolu 4 roky a 7 mesiacov.
-
Podľa pracovnej zmluvy bola jeho hlavnou náplňou práce evidencia a spracovanie výkazov v rastlinnej výrobe, dodržiavanie farmárskej praxe a kontrola dodržiavania bezpečnostných predpisov na pracovisku.
-
K úrazu postihnutého došlo počas pracovnej pohotovosti, ktorú mal od 15:00 hod. do ďalšieho rána 7:00 hod. z dôvodu prác pri nočnej príprave pôdy na sejbu. Počas pracovnej pohotovosti sa môže vedúci zamestnanec zdržiavať doma a so zamestnancami komunikuje v prípade potreby telefonicky. K úrazu došlo na pracovisku krátko po polnoci.
-
V nočnej zmene, kedy došlo k pracovnému úrazu, pracoval traktorista XZ s traktorom Massey Ferguson a diskovými bránami Carrier 820. Ten v noci zatelefonoval hlavnému agronómovi (postihnutý), že na diskových bránach na jednom zo štyroch kolies je defekt - prázdna pneumatika a že ju nemôže nafúkať, nakoľko nemá hadicu na hustenie pneumatík.
-
Postihnutý šiel v rámci pohotovostnej služby služobným vozidlom na pole za traktoristom. Priniesol so sebou hadicu na hustenie kolies pomocou traktorového kompresora.
-
Pomocou hadice a kompresora sa však pneumatika nedala nahustiť, nakoľko sa jednalo o bezdušovú pneumatiku a pätka pneumatiky bola zhodená z krajného falca disku smerom dovnútra.
-
Pneumatika má rozmer 400/60-15,5 a okolo pätky pneumatiky unikalo viac vzduchu ako mohol kompresor cez hadicu dofúkať.
-
Bez nafúkanej pneumatiky nebolo možné dať diskové brány do prepravnej polohy a presunúť ich na inú parcelu, vzdialenú približne 4 km, kde mal traktorista s bránami pokračovať v nočnej práci.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.