Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Činnosť národného kontaktného miesta EU-OSHA a medzinárodné aktuality

Dátum:

Činnosť národného kontaktného miesta EU-OSHA a medzinárodné aktuality
Ing.
Laurencia
Jančurová
Národné kontaktné miesto EU-OSHA
Napo v novej animácii
"Nie je dôvod na žarty",
to je názov poslednej verzie filmu Napo,
upozorňujúceho na pracovné úrazy v súvislosti s pádom, zakopnutím a pošmyknutím.
V ňom Napo, obľúbená animovaná postava zamestnanca, ilustruje v zľahčenej a nezabudnuteľnej podobe problematiku jedného z najčastejších zdrojov pracovných úrazov na pracoviskách EÚ. Film sa snaží propagovať dobrú prax a odporúčania pre všetky odvetvia a rôznorodé pracoviská.
Všetky filmy s hlavným hrdinom Napo sú k dispozícii on-line na stránke http://www.napofilm.net a jeho posledné dobrodružstvá si možno pozrieť aj na Facebooku.
Ako rozvíjať úspešné pracovisko a poskytnúť zamestnancom viac príležitostí
Ústrednou témou kurzu, ktorý v dňoch 25. až 29. augusta 2013 organizovalo Fínsko, bolo ako rozvíjať úspešné pracovisko, v ktorom pracovné úlohy a sociálne vzťahy na pracovisku poskytnú zamestnancom viac a lepšie príležitosti k sebarealizácii, rastu a dobrému výkonu, ako zlepšiť jednotlivé zdroje a motiváciu na pracoviskách, napr. cez vedenie organizácie tak, aby zamestnanci kreatívne a inovatívne prichádzali s novými myšlienkami.
Obsahom kurzu boli aj praktické opatrenia a pozitívne intervencie v nadväznosti na osobné zdroje a niektoré dôležité pojmy pozitívnej psychológie a jej pridaná hodnota v praxi, ako aj výsledky výskumu v tejto oblasti prezentujúce - napr. posilnenie odolnosti práce v tímoch a zdravé pracoviská.
Európsky sociálny model - hlavná hnacia sila konkurencieschopnosti
Štyri agentúry EÚ - Cedefop, EU-OSHA, ETF a Eurofound rokovali 25. septembra 2013 o tom, ako každá z nich môže prispieť k posilňovaniu európskeho sociálneho modelu. Rokovanie sa uskutočnilo pod záštitou Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci a bolo na ňom predstavené najnovšie uznesenie, ktoré prijal Európsky parlament v tejto oblasti, ako aj prehľad a hlavná činnosť spomínaných agentúr. Odborníci zastrešujúci zamestnávateľov, akademickú pôdu a vládne inštitúcie diskutovali o najnovších trendoch zamestnanosti a zvažovali, ako môže sociálny model EÚ prispieť k zlepšeniu súčasného sociálneho a ekonomického prostredia a zabezpečiť udržateľné a konkurencieschopné pôsobenie EÚ v budúcnosti.
Európska nadácia pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok
(Eurofound), ktorá má sociálny model v samotnom jadre svojej činnosti, upozornila na svoj výskum v mnohých kľúčových oblastiach, akými sú analýza trhu práce, kde sú k dispozícii pracovné miesta a ktoré činnosti stratili na význame, aké sú trendy pracovných podmienok a ako môžu nové spôsoby organizácie práce ovplyvniť produktivitu. V súvislosti so zamestnanosťou informovala, aké sú opatrenia na riešenie nákladov spojených s nezamestnanos
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.