Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Hlavné zásady poskytovania prvej pomoci

Dátum:

Hlavné zásady poskytovania prvej pomoci
Mgr.
Beáta
Macejková
RZP - Asistenčné služby, s.r.o., Trenčín
Poskytnutie prvej pomoci človeku v zdravotnej tiesni je občianskou povinnosťou definovanou v trestnom zákone. Morálna povinnosť pomôcť je prirodzená v spoločnosti rešpektujúcej úctu k ľudskému životu. Predpokladom na poskytnutie prvej pomoci je spojenie ochoty pomôcť a schopností situáciu riešiť a prvú pomoc reálne poskytnúť.
Charakteristika a ciele prvej pomoci
Prvú pomoc (ďalej "PP") môžeme charakterizovať ako pomoc človeku v zdravotnej tiesni. Je poskytovaná do príchodu odbornej pomoci - záchrannej zdravotnej služby.
Prvá pomoc spočíva v prevedení jednoduchých a účelných výkonov, bez potreby špeciálneho vybavenia, často s veľkou mierou improvizácie podľa okolností a možností konkrétnej situácie.
Ciele poskytnutia PP:
-
Zachrániť život pri zlyhávaní/zlyhaní životne dôležitých funkcií. V tejto situácii včasné a efektívne poskytnutie prvej pomoci podmieňuje prežitie človeka.
-
Minimalizovať dôsledky závažného stavu/úrazu vykonaním opatrení, ktoré znížia výskyt komplikácií, skrátia hojenie, liečenie, zmenšia riziká ďalšieho poškodenia zdravia, zvýšia šancu postihnutého na návrat do života.
Organizácia poskytovania prvej pomoci
Poskytnutie prvej pomoci je občianskou povinnosťou, záchranca však nemá pri poskytovaní prvej pomoci ohroziť svoje zdravie a život.
Pre záchranu života musí byť vykonaných niekoľko na seba nadväzujúcich činností. Nutnosť kontinuity jednotlivých záchranných činností vystihuje termín "reťaz prežitia", ktorej jednotlivé ohnivká pomoci musia na seba nadväzovať plynule a bez prerušenia.
Obr. č. 1: Reťaz prežitia pri náhlom zastavení obehu (
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.