Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Šikanovanie na pracovisku

Dátum:

Šikanovanie na pracovisku
Redakcia časopisu BOZP
Šikanovanie na pracovisku predstavuje pre európskych zamestnancov závažný problém. Náklady pre zamestnávateľa, ako aj zamestnanca sú relatívne vysoké. Okrem toho sa šikanovanie na pracovisku považuje za neetické a represívne správanie, ktoré je na pracovisku neakceptovateľné. Prevencia šikanovania na pracovisku je jeden z cieľov uvedených v prehlásení Európskej komisie o novej stratégií v oblasti BOZP.
Čo je šikanovanie?
Šikanovanie na pracovisku je opakované nezmyselné správanie voči zamestnancovi alebo skupine zamestnancov, ktoré predstavuje riziko pre BOZP. V rámci tejto definície:
-
"Nezmyselné správanie" znamená správanie, pri ktorom znalá osoba pri zohľadnení všetkých okolností predpokladá, že dôsledkom tohto správania bude šikanovanie, poníženie, podkopanie alebo ohrozenie.
-
"Správanie" zahŕňa správanie jednotlivcov alebo skupiny. Systém práce môže byť používaný ako prostriedok šikanovania, poníženia, podkopania alebo ohrozenia.
-
"Riziko pre BOZP" predstavuje riziko pre psychické a fyzické zdravie zamestnanca.
Šikanovanie často obsahuje využívanie a zneužívanie moci, pri ktorom majú šikanovaní problémy pri bránení sa voči takémuto správaniu. Môže znamenať verbálne a fyzické útoky, ako aj rafinované úkony, napr. znevažovanie práce kolegu alebo sociálnu izoláciu. Šikanovanie zahŕňa fyzické, ako aj psychické násilie.
Problém šikanovania je veľkým problém, kto ním môže byť postihnutý?
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.