Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Závesné lávky

Dátum:

Závesné lávky
Ing.
Tamara
Paceková
Pracujem ako bezpečnostný technik a mojou pracovnou náplňou je chodiť po stavbách a starať sa o bezpečnosť práce na rôznych staveniskách. Stretávam sa však s problémom, že stavebný dozor, stavbyvedúci a majstri na stavbách, kde sa používajú závesné lávky na vertikálnu prácu - zatepľovanie budov, nekladú dôraz na používanie bezpečnostných postrojov pri prací na týchto lávkach. Na ktorý predpis sa mám odvolať?
Ďalším problémom je, že lávky sú dovezené (nevieme odkiaľ) a nemajú návod na použitie ani certifikát. Čo by som mal od zodpovedných ľudí vyžadovať, ak chcú používať takéto závesné lávky?
Potrebujem im ukázať nejaký predpis že postroje na lávkach musia používať? Mám právo zavolať Inšpektorát prace na stavbu?
Ku všeobecnej povinnosti zamestnávateľa na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov patri aj povinnosť podľa § 6 ods. 2 zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého je povinný:
a)
vypracovať zoznam poskytovanýc
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.