Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Domácka práca a podklad na spracovanie mzdy

Publikované: Autor/i: Mgr. Ladislav Briestenský

Ak má zamestnanec „home ­office”, nie je evidovaný v dochádzke. Na základe akého podkladu sa mu má spracovať mzda? Treba v tomto prípade predkladať výkaz odpracovaných hodín?

V terminológii zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce") sú ekvivalentom hovorového výrazu "home office" výrazy "domácka práca" alebo "telepráca". V súvislosti s obmedzeniami, ktoré vznikli v dôsledku pandémie COVID-19, sa tieto formy výkonu práce v domácich podmienkach veľmi podstatne rozšírili.
Kým predtým predstavoval výkon práce v domácich podmienkach skôr výnimku alebo súčasť firemnej kultúry niektorých zamestnávateľov, v priebehu roka 2020 sa tento spôsob výkonu práce rozšíril v podstate všade tam, kde to konkrétne podmienky dovoľovali. Ustanovenia Zákonníka práce, ktoré domácku prácu a teleprácu upravujú, sa tak stali veľmi aktuálnymi.

Zákonník práce – výňatok

§ 52

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.