Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Práca z domácnosti podľa § 250b Zákonníka práce a domácka práca a telepráca podľa § 52 Zákonníka práce

Publikované: Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

Praxou bola položená otázka ohľadom možnej aplikácie § 250b ods. 2 ZP o práci z domácnosti ako výnimky z § 52 ZP vzhľadom na to, že podľa tohto ustanovenia viacerí zamestnávatelia postupujú už od apríla 2020 (kedy bolo toto ustanovenie upravené v Zákonníku práce – novela č. 66/2020 Z. z. účinná od 4. 4. 2020). Takýto postup sa časti praxe nejaví ako dočasný, príležitostný a pod. a kladú si otázku, či nejde o obchádzanie ustanovení § 52 ZP o domáckej práci a telepráci.

Stanovisko:

V prvom rade je potrebné uviesť, že pri tvorbe právnej úpravy v roku 2020 nebolo jasné, akým smerom sa pandémia bude uberať, koľko bude trvať a bolo potrebné vytvoriť právny rámec, aby zamestnávateľ mohol presunúť zamestnancov domov (tam, kde je to možné, aj bez ich súhlasu) a rovnako aby aj zamestnanci (tam, kde je to možné, a bez súhlasu zamestnávateľa) z hľadiska svojej ochrany mohli pracovať z domácnosti.

Predmetné ustanovenie teda nebolo nikdy vnímané ako trvalé r

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.