Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Súhlas s prácou nadčas zdravotníckeho zamestnanca staršieho ako 50 rokov

Publikované: Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

Praxou bola položená nasledujúca otázka v kontexte § 97 ods. 12 Zákonníka práce: Je možné za súhlas s dohodou o práci nadčas zamestnanca, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu a ktorý dovŕšil vek 50 rokov, považovať aj skutočnosť, že zamestnanec nastúpi na výkon takejto práce nadčas (t. j. dostane príkaz a zamestnanec sa do práce dostaví a prácu vykonáva, a teda akoby súhlas dal konkludentne)?

Stanovisko:

Podľa § 97 ods. 12 Zákonníka práce zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie a ktorý dovŕšil vek 50 rokov, nemožno nariadiť prácu nadčas. V prípade takéhoto zamestnanca je práca nadčas prípustná len po dohode s týmto zamestnancom.

Formu predmetnej dohody (písomne, ústne) Zákonník práce neustanovuje, avšak nakoľko Zákonník práce jednoznačne vyžaduje existenciu predmetnej dohody, potom k jej uzavretiu by malo dôjsť ešte pred nástupom zamestnanca na výkon práce nadčas.

Právo uznáva niekedy aj súhlas vo forme správania sa (konkludentne, k

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.