Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Vyplatenie dovolenky a ukončenie pracovného pomeru

Publikované: Autor/i: JUDr. Ing. Marián Varga

Zamestnankyňa v roku 2020 išla na materskú dovolenku, potom na rodičovskú dovolenku a má ešte 42 dní dovolenky po prepočítaní. Je správne, keď jej preplatíme celú dovolenku, ktorú nevyčerpala, keďže ukončila pracovný pomer k 31. januáru 2023?

Z Vašej otázky nie je zrejmé, akým spôsobom došlo zo strany zamestnankyne k ukončeniu pracovného pomeru. Je potrebné vedieť, že aj zamestnanec má povinnosť riadiť sa pri skončení pracovného pomeru ustanoveniam Zákonníka práce, ktorý definuje len štyri spôsoby skončenia pracovného pomeru, a to: skončenie dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením a skončením v skúšobnej dobe.

V danom prípade budeme predpokladať, že zamestnankyňa skončila pracovný pomer dohodou k 31. januáru 2023, ktorý ste ako zamestnávateľ akceptoval. Podotýkame, že akceptácia zo strany zamestnávateľa musí byť vykonaná písomne, a táto musí byť preukázateľne doručená zamestnancovi, inak je skončenie pracovného pomeru neplatné.

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.