Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovno-
právne
vzťahy

Dočasné prerušenie výkonu práce

Kategória: Pracovnoprávne vzťahy Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

Ustanovenie §  141a ZP umožňuje zamestnávateľovi dočasne prerušiť výkon práce zamestnanca v prípade, ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny (t.  j. z porušenia, ktoré umožnilo okamžite skončiť pracovný pomer) a ak by ďalší výkon práce zamestnanca ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa. Ide o kumulatívne podmienky.

Napríklad ak zamestnanec prišiel do práce pod vplyvom alkoholu (2 promile) a zamestnávateľ ho poslal domov. V tomto prípade už nejde o dôvodné podozrenie, ale o ustálenú skutočnosť – zistenie testerom, odberom krvi, avšak je potrebné vykonať ešte niektoré kroky, napr. prerokovanie okamžitého skončenia pracovného pomeru podľa §  74 ZP, čo môže trvať napr. jeden – dva dni. Ďalší výkon práce zamestnancom by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, t.  j. zamestnávateľ by musel deklarovať, že je tu riziko recidívy, že už nemôže zamestnancovi dôverovať, že príde do práce triezvy atď.

Príklad:

Uvedené

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.