Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovno-
právne
vzťahy

Minimálna mzda, minimálne mzdové nároky a mzdové zvýhodnenia 2022

Kategória: Legislatívne zmeny Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

Od 1. januára 2022 sa mení výška minimálnej mzdy. Článok prináša prehľad minimálnych mzdových nárokov podľa stupňa náročnosti pracovného miesta a mzdových zvýhodnení platných na rok 2022.

I. Minimálna mzda na rok 2022

Na rok 2022 dôjde k uplatneniu sumy minimálnej mzdy podľa tzv. automatu upraveného v § 8 zákona č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde vzhľadom na to, že ani pri dvojstrannom vyjednávaní sociálnych partnerov a ani na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR dňa 23. 8. 2021 za účasti zástupcov vlády SR nedošlo k dohode medzi sociálnymi partnermi.

Podľa § 8 zákona o minimálnej mzde: Ak sa nedosiahla dohoda podľa § 7, suma mesačnej minimálnej mzdy na nasledujúci kalendárny rok je 57 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy. Suma podľa prvej vety sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.

Suma priemernej mesačnej mzdy za rok 2020: 1133 eur.

Minimálna mzda na rok 2022: 57 % z 1 133 eur = 646 eur za mesiac, resp. 3,713 eur/hod.

(p

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.