Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovno-
právne
vzťahy

Nepretržitý odpočitok v týždni zamestnanca na dohodu a dni pracovného pokoja

Kategória: Pracovnoprávne vzťahy Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD. Zdroj: publikácia Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Na zamestnancov pracujúcich na dohodu sa vzťahujú ustanovenia o nepretržitom odpočinku v týždni (§ 93 a § 94 ZP). Cieľom právnej úpravy je zabezpečiť, aby mal zamestnanec minimálne dva dni odpočinku v týždni. Platia tu aj výnimky podľa § 93 ods. 2 až 5 ZP.

Zároveň sa v prípade dohôd zabezpečuje aj dodržiavanie zákazu práce v dňoch pracovného pokoja (dni nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni a sviatky) v zmysle § 94 ZP.

Príklad:

Zamestnanec vykonáva prácu na dohodu o brigádnickej práci študentov v rozsahu 20 hodín týždenne v priemere.

Organizácia práce nemôže byť taká, že musí vykonávať prácu 6 dní v týždni, napr. PO – SO. Takýto postup umožňujú až výnimky podľa § 93 ods. 2 až 5 ZP. Nepretržitý odpočinok v týždni musí pripadnúť v prípade § 93 ods. 1 ZP na sobotu, nedeľu alebo nedeľu a pondelok.

Príklad:

Zamestnanec – žiak vykonáva prácu na dohodu o brigádnickej práci študentov v rozsahu 20 hodín týždenne v priemere. Zamestnávateľ chce, aby zamestnanec vykonával prácu aj v nedeľu.

Ods. 2 – 5 § 93 ZP predstavujú výnimky z určenia nepretržitého týždenného odpočinku na sobotu a nedeľu alebo nedeľu a pondelok. Výnimky však možno aplikovať len na zamestnanca staršieho ako 18 rokov. Z tohto hľadiska mladistvý zamestnanec nemôže pracovať na dohodu v nedeľu, resp. tak, že by nemal odpočinok v sobotu a v nedeľu alebo v nedeľu a v pondelok.

V prípade ods. 2 až 5 § 93 ZP sa poskytuje odpočinok v iné dni, resp. v inom rozsahu v niektorých prípadoch s náhradným odpočinkom. Ak sa skracuje odpočinok zamestnanca na dohodu v týždni na 24 hodín, ako je to ustanovené v ods. 2, treba tomuto zamestnancovi poskytnúť náhradný nepretržitý od

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.