Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovno-
právne
vzťahy

Niekoľko podrobností k ďalšiemu vývoju stanovovania minimálnej mzdy

Kategória: Pracovný pomer Autor/i: JUDr. et. Mgr. Jozef Toman, PhD.

Dňa 5. januára 2024 prebehla médiami správa o ďalšom vývoji úpravy určovania mesačnej minimálnej mzdy a transpozícii smernice EÚ 2022/2041 o primeraných minimálnych mzdách v EÚ.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa vyjadril:

 - že mechanizmus ustanovenia minimálnej mzdy by mal byť upravený na podiel 60 % a prvýkrát by sa mal použiť pre stanovenie minimálnej mzdy v roku 2026.

 „Od tohto roka je výška minimálnej mzdy na úrovni 750 eur, ak by však platil nami navrhovaný automat, dosiahla by úroveň až 783 eur. Ak parlament schváli návrh zákona v tomto roku, podľa nových pravidiel, vrátane vyjednávaní, sa začne postupovať už v tom budúcom. V takomto prípade by podľa odhadov minimálna mzda v roku 2026 dosiahla úroveň 920 eur a v roku 2027, teda ku koncu volebného obdobia až 970 eur, čiže by sa už šplhala k hranici 1 000 eur,“

-  súčasťou pripravovaných zmien bude aj rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, čo by malo prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok zamestnancov.

 V tomto kontexte by te

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.