Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Smart dokumenty

Oznámenie zamestnankyne, že je tehotná/dojčiaca

Kategória: Oznámenia

Obsah písomného oznámenia o tehotenstve zamestnankyne (prípadne potrebe dojčenia) Zákonník práce špecificky neupravuje, ale predpokladá sa, že popri presnej identifikácii subjektov pracovnoprávneho vzťahu (zamestnankyne a zamestnávateľa), sa v ňom uvedie samotná skutočnosť vzniku tehotenstva (potreby dojčenia), predpokladaný nástup na čerpanie materskej dovolenky vo vzťahu k určeniu predpokladaného termínu pôrodu, resp. iné relevantné skutočnosti.

Uvedenie ďalších informácií by mala sama zamestnankyňa zvážiť nielen z hľadiska oznamovania skutočností o svojej osobe zamestnávateľovi, ktoré sú z hľadiska obsahu pracovnoprávneho vzťahu irelevantné, ale aj z hľadiska ochrany vlastných osobných údajov, ktorými bude zamestnávateľ o nej disponovať.

Zákonník práce vyžaduje písomnú formu takéhoto oznámenia z dôvodu zachovania právnej istoty a súčasne existencie relevantného právneho podkladu pre poskytnutie osobitnej právnej ochrany pre takúto zamestnankyňu. Obdobne sa potreba písomnosti vzťahuje aj na lekárske potvrdenia o stave zamestnankyne, v súvislosti s ktorým jej má byť poskytnutá osobitná právna ochrana.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.