Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Smart dokumenty

Oznámenie zamestnávateľa o hromadnom čerpaní dovolenky

Kategória: Oznámenia

Zákonník práce upravuje aj prípad tzv. hromadného čerpania dovolenky, t. j. z organizačných dôvodov je potrebné, aby dovolenku čerpala skupina zamestnancov alebo všetci zamestnanci (typické pre priemyselné podniky, pásovú výrobu).  Nemusí ísť o všetkých zamestnancov zamestnávateľa.

Hromadne čerpanie dovolenky nesmie byť zamestnávateľom určené na viac ako dva týždne (pokiaľ ZP neustanoví inak) a v prípade, že u zamestnávateľa existujú vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže zamestnávateľ určiť hromadné čerpanie dovolenky zamestnancom na tri týždne. 

Zákonník práce nestanovuje žiadnu povinnú formu oznámenia zamestnávateľa o hromadnom čerpaní dovolenky zamestnancami. S ohľadom na písomnú formu plánu dovoleniek, právnu istotu i vlastnú aplikačnú prax (napr. záväzok z kolektívnej zmluvy) však možno konštatovať, že je tento úkon zamestnávateľa spravidla realizovaný v písomnej forme.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.