Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Smart dokumenty

Vyhlásenie o uspokojení pohľadávky namiesto dlžníka

Kategória: Vyhlásenia

Zabezpečiť pohľadávku prostredníctvom ručenia môže zamestnanec i zamestnávateľ, obaja sa tak môžu nachádzať v právnej pozícii veriteľa i dlžníka. Písomným vyhlásením sa ručiteľ teda zaväzuje, že pohľadávku zamestnávateľa alebo zamestnanca splní, ak tak neurobí sám zamestnanec alebo zamestnávateľ.

Ručením možno zabezpečiť výlučne peňažnú pohľadávku, ktorá vznikla medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorá vznikla na právnom základe Zákonníka práce alebo iného pracovnoprávneho predpisu a nie napr. pohľadávku nepeňažného charakteru alebo pohľadávku, ktorá vznikla medzi osobami zamestnanca a zamestnávateľa z iného titulu ako plnenia práv a povinností v rámci existencie pracovnoprávneho vzťahu.

Vyhlásenie o uspokojení pohľadávky namiesto dlžníka by malo mať v zmysle § 20 ods. 3 ZP písomnú podobu. Nedodržanie písomnej formy vyhlásenia, však nespája Zákonník práce s neplatnosťou takéhoto právneho úkonu.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.