Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Ako vstúpiť do e-Služieb pomocou elektronického občianskeho preukazu (eID)

Kategória: Aktuality Zdroj: Sociálna poisťovňa

Od roku 2022 sa mení spôsob prihlasovania do e-Služieb Sociálnej poisťovne. Základnou zmenou je, že na prihlasovanie sa už nebudú používať Grid karty. Sociálna poisťovňa už informovala o novom spôsobe prihlásenia (pomocou hesla a aplikácie). Okrem toho naďalej bude možné prihlasovať sa do e-Služieb pomocou občianskeho preukazu s elektronickým čipom (eID). Pre tých, ktorí využívajú takéto prihlásenie, sa od roku 2022 nič nemení. Táto informácia je určená najmä pre tých, ktorí si chcú prístup do e-Služieb s elektronickým občianskym preukazom ešte len aktivovať.

V záujme bezproblémového a neprerušovaného využívania e-Služieb Sociálna poisťovňa žiada klientov, ktorí majú stále prístup len cez GRID kartu (týka sa to najmä zamestnávateľov), aby si vo vlastnom záujme čo najskôr aktivovali iný spôsob prihlásenia (pomocou elektronického občianskeho preukazu – eID alebo pomocou hesla a aplikácie).

Súčasný používateľ e-Služieb, ktorý má pridelenú GRID kartu, si môže aktivovať prihlasovanie pomocou eID priamo na portáli e-Služieb s využitím tejto GRID karty, a to bez toho, aby musel osobne navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne. Nový (budúci) používateľ e-Služieb si môže zriadiť prihlasovanie pomocou eID alebo najnovšej metódy „Heslo“, pričom by mal začať osobnou návštevou pobočky SP.

Postup aktivácie eID pre súčasných klientov (s GRID kartou)

Po prihlásení sa do e-Služieb s Grid kartou je dostupná položka menu „Nastavenia“, ktorá sa nachádza vpravo hore.

Kliknutím na túto položku a následne na záložku „BEZPEČNOSŤ“ je dostupné tlačidlo „AKTIVOVAŤ EID“. Jeho stlačením systém zobrazí aktivačný kľúč, ktorý bude potrebný pri ďalšom prihlásení.

Po odhlásení a opätovnom prihlasovaní je potrebné kliknúť na tlačidlo „Slovensko e-ID“, dostupné pod nadpisom „Prihlásenie s e-ID“.

Systém zobrazí výzvu na zadanie predtým vygenerovaného aktivačného kľúča. Po jeho zadaní bude eID spárované s účtom e-Služieb. Ide o jednorazovú aktiváciu.

Postup aktivácie pre nových klientov (s eID)

V rámci vybavenia prístupu do e-Služieb pobočka Sociálnej poisťovne vydá klientovi protokol s aktivačným kľúčom.

Pri prihlasovaní je potrebné kliknúť na tlačidlo „Slovensko e-ID“, dostupné pod nadpisom „Prihlásenie s e-ID“.

Systém zobrazí výzvu na zadanie predtým vygenerovaného aktivačného kľúča. Po jeho zadaní bude eID spárované s účtom e-Služieb. Ide o jednorazovú aktiváciu.

V oboch prípadoch, po jednorazovej aktivácii eID v rámci e-Služieb, prebieha ďalšie prihlásenie pomocou eID rovnako ako na portáli slovensko.sk alebo na iných službách verejnej správy.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.