Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Analýza: Na Slovensku má virtuálne sídlo takmer 40.000 firiem

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Virtuálne sídla firiem sú na Slovensku obľúbené. Využíva ich každá šiesta firma registrovaná na našom území a spolu má sídlo na takejto adrese 38.075 spoločností. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá skúmala najrozšírenejšie miesta, kde má adresu viac ako 50 subjektov. V Českej republike sú virtuálne sídla ešte obľúbenejšie.

„Najobľúbenejším sídlom je, prirodzene, Bratislava, kde v rôznych jej častiach je virtuálne usídlených až 28.507 podnikov, čo predstavuje až 75 percent z celkového počtu,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Absolútnymi favoritmi sú pritom Karpatské námestie v bratislavskej mestskej časti Rača, kde sídli 3193 spoločností, Tallerova ulica (965) a Račianska ulica (851) z bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Obľúbenými adresami mimo metropoly sú aj Hlavná ulica v Štúrove (536 firiem), Južná trieda v Košiciach (341) či Mostná ulica v Nitre (322).

Virtuálne adresy podľa Štěpánovej najčastejšie využívajú startupy, malé jedno- až dvojosobové eseročky či pobočky zahraničných spoločností, ktoré k svojmu fungovaniu nepotrebujú vlastné podnikateľské priestory, čo im prináša významnú úsporu nákladov. „Na druhú stranu vždy upozorňujeme, že firmy s virtuálnym sídlom môžu predstavovať zvýšené riziko v obchodnom styku,“ dodala analytička.

V susednej Českej republike je o virtuálne sídla ešte vyšší záujem. Tam podľa dát využíva túto možnosť bezmála 120.000 firiem, teda každá piata spoločnosť. Aj tu má najväčšie zastúpenie hlavné mesto Praha, kde sídli viac ako 80 percent takýchto spoločností.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.