Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Druhé „kilečko“ obsahuje 469 návrhov opatrení, rezort hospodárstva o nich začína rokovať

Kategória: Aktuality Autor/i: Ministerstvo hospodárstva SR Zdroj: MH SR

Podnikateľské prostredie na Slovensku čakajú ďalšie zmeny. Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo „Kilečko 2“, balík 469 návrhov opatrení na zlepšenie podnikania. Návrhy vybralo ministerstvo z viac ako 2500 podnetov, ktoré posielala verejnosť a samotní podnikatelia. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík verí, že pripravované zmeny Slovensku pomôžu a posunú ho v rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia. O definitívnej podobe Kilečka 2 bude ministerstvo hospodárstva rokovať s ostatnými rezortmi. Do praxe by sa mohli dostať v priebehu budúceho roka. 

Zrušenie koncesionárskych poplatkov pre zamestnávateľov, skrátenie doby archivácie účtovných dokumentov, zavedenie všeobecnej voľnej živnosti či zjednodušenie vyraďovania starých vozidiel z evidencie. To sú len niektoré zo 469 zmien na uľahčenie podnikania, ktoré predstavil minister hospodárstva Richard Sulík. Ide opäť o množstvo drobných zmien. Ich cieľom je odstrániť zbytočnú byrokraciu. „Ak chceme zlepšovať podnikateľské prostredie, nestačí prijať jedno samostatné opatrenie, je potrebných tisíc malých krokov," priblížil minister. O predstavenom balíku bude teraz rezort hospodárstva rokovať so zamestnávateľmi, ale predovšetkým s jednotlivými ministerstvami. Zoznam všetkých návrhov opatrení je k dispozícii TU.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec doplnil, že niektoré budú postupne dávať do medzirezortného pripomienkového konania. Asi 20 z predstavených opatrení sa už takýmto spôsobom podarilo presadiť do legislatívy. Do zoznamu sa dostalo aj šesť opatrení z užšieho výberu súťaže o byrokratický nezmysel roka. Všetky opatrenia majú podľa poradkyne ministra hospodárstva Jany Kiššovej spoločné to, že sa dajú realizovať okamžite a nemajú dopad na štátny rozpočet. Väčšina z nich sa začína slovami zrušíme alebo zjednodušíme, zároveň sú tam aj opatrenia, ktoré "dávajú možnosť". Či už vo forme upravenia podmienok pre živnostenské podnikania od 16 rokov, alebo možnosti štátu zadržiavať vratky DPH v prípade daňových kontrol najviac na štyri mesiace.

Navrhované zmeny sa dotýkajú prakticky všetkých rezortov. Napríklad ministerstvo dopravy by malo zrušiť povinnosť zakúpenia diaľničnej známky na prívesný vozík, ministerstvo financií by malo zaviesť možnosť odpočtu daňovej straty za posledných päť rokov bez obmedzenia na jednotlivé roky. Balíček tiež ráta aj s rozšírením možností prístupu k zaručenej konverzii dokumentov na elektronickú formu. Tú môže v súčasnosti robiť iba obmedzený okruh osôb či niektoré pobočky pošty. Služba je aj preto drahá a pre malú firmu by stála niekoľko tisíc eur.

 

SITA, TASR, Tlačový odbor MH SR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.