Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Ekonomika si udržala rastúci trend, v 3. kvartáli vzrástla o 1,3 %

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Ekonomika Slovenska si v predposlednom kvartáli roka udržala mierne rastúci trend. Hrubý domáci produkt (HDP) medziročne vzrástol o 1,3 %. Ukázal to rýchly odhad HDP a zamestnanosti podľa ESA 2010, o ktorom v utorok informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 1,3 % a medzikvartálne o 0,4 %," spresnili štatistici s tým, že ide o vyjadrenie v stálych cenách.

Hodnota HDP v bežných cenách v 3. štvrťroku 2021 dosiahla objem viac ako 25,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 4,3 %.

Hodnoty HDP sa tak dostali takmer na úroveň v predkrízovom období roku 2019, HDP v 3. štvrťroku 2020 vykázal medziročný pokles o dve percentá.

"Mierny medziročný rast slovenskej ekonomiky bol podporený výhradne domácim dopytom, zahraničný dopyt klesol. Na raste pridanej hodnoty sa v tomto štvrťroku okrem odvetvia automobilového priemyslu významnejšie podieľali odvetvia výroby kovových konštrukcií, výroby strojov a zariadení a skladových a pomocných činností v doprave," skonštatoval úrad a dodal, že, naopak, pokles bol zaznamenaný najmä v stavebníctve a pozemnej doprave.

Celková zamestnanosť v referenčnom období dosiahla takmer 2,4 milióna osôb. V porovnaní s 3. kvartálom 2020 sa zvýšila o 0,2 %. Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť vzrástla oproti tretiemu štvrťroku 2020 rovnako o 0,2 % a medzikvartálne bola vyššia o 0,3 %.

Štatistici doplnili, že rýchly odhad HDP a zamestnanosti spresnia a doplnia na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych dát začiatkom decembra.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.