Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Európski ministri práce dnes s Ukrajinou diskutovali o podpore utečencov

Kategória: Aktuality Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Opatrenia na podporu utečencov v Európe v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine boli hlavnou témou dnešného video-hovoru ministrov práce a sociálnych vecí Poľska, Česka, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Estónska, Litvy a Lotyšska. Minister práce Milan Krajniak si s rezortnými partnermi vymenili aktuálne informácie ohľadom krízovej situácie na Ukrajine a pomoci ukrajinským občanom. Všetci zúčastnení vyjadrili najmä politickú podporu, ktorú sprevádza už realizovaná humanitárna a vojenská pomoc.

Slovenský minister práce Milan Krajniak informoval partnerov o zriadení humanitárneho hubu v Košiciach, ako aj aktuálnych počtoch na Slovensko uchýlených občanoch Ukrajiny. Ukrajinskú ministerku sociálnej politiky Marynu Lazebna a štátnu tajomníčku ministerstva sociálnej politiky Olgu Reviuk uistil, že o ukrajinské deti je na území Slovenska postarané a ich právo na návrat domov je plne rešpektovaný.

„Doposiaľ prekročilo našu hranicu s Ukrajinou viac ako 258 tisíc osôb, z nich je viac ako 100 tisíc detí. Sú medzi nimi aj deti bez sprievodu, ktoré sa nám v počte 90, podarilo umiestniť do centier pre deti a rodiny. Pred vojnou utekajúci mali spravidla na začiatku konfliktu jasný cieľ cesty, a to je rodina, príbuzní a známi. V súčasnosti však pribúdajú utečenci, ktorí nemajú kam ísť a sú odkázaní na dlhodobú pomoc, krajín do ktorých prichádzajú. Aj na Slovensku čoraz viac ľudí, takmer jedna pätina, žiada o dočasné útočisko v porovnaní so začiatkom konfliktu na Ukrajine, kedy počet týchto osôb bol na úrovni desiatich percent. Vytvárame im podmienky pre integračný proces. Môžu sa zamestnať, majú nárok na zdravotné poistenia ako aj dávku v hmotnej núdzi,“ uviedol počas rozhovoru s partnermi minister Milan Krajniak.

Ministri práce sa počas video konferenčného rozhovoru zhodli, že vzhľadom na eskaláciu situácie na Ukrajine bude potrebné vytvoriť priamu kontaktnú sieť medzi ministerstvami, ktorá by dokázala veľmi promptne reagovať na dotazy z iných štátov, čím by sa rýchlejšie pomohlo pokryť narastajúce potreby hraničných členských štátov vojnovým konfliktom postihnutej Ukrajiny. Štáty, ktoré prijímajú utečencov pripravujú opatrenia na podporu ich zamestnanosti, vzdelávanie a sociálneho začlenenie. Takisto pripravujú integračnú politiku, konkrétne špecializované školenia, jazykové kurzy, poradenstvo, koučing, psychologickú pomoc, právnu podpora a prístup k službám, ako sú starostlivosť o deti, zdravotná starostlivosť a sociálne služby.

Rozhovor ministrov sa uskutočnil na podnet poľskej ministerky práce Marleny Maląg v nadväznosti na stretnutie ministrov práce, ktoré sa uskutočnilo počas zasadnutia Rady ministrov pre zamestnanosť a sociálne veci (EPSCO) 14. marca v Bruseli. Ministri práce a sociálnych vecí sa už v Bruseli v spoločnom vyhlásení prihlásili k solidarite s občanmi Ukrajiny a pomoci v oblasti ubytovania, prístupu na trh práce, sociálnemu zabezpečeniu a zdravotnej starostlivosti.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.