Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Exekutíva EÚ zverejnila podrobnosti európskeho zákona o čipoch

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Európsky zákon o čipoch, ktorý v utorok predstavila Európska komisia (EK), zabezpečí, že Európska únia bude mať potrebné nástroje, zručnosti a technologické možnosti na to, aby sa stala lídrom v oblasti polovodičov a čipov nad rámec výskumu a technológie v oblasti dizajnu, výroby a balenia pokročilých čipov a aby zabezpečila dostatočné dodávky polovodičov a znížila svoju závislosť na externých dodávateľoch.

Hlavnými prvkami európskeho zákona o čipoch sú iniciatíva Čipy pre Európu, nový rámec na zaistenie bezpečnosti dodávok a koordinačný mechanizmus medzi členskými štátmi a EK na monitorovanie ponuky polovodičov.

Iniciatíva Čipy pre Európu (Chips for Europe) združí finančné zdroje z Únie, členských štátov a tretích krajín pridružených k existujúcim programom EÚ, ako aj zo súkromného sektora prostredníctvom rozšíreného "spoločného podniku pre čipy". Tento podnik vznikne strategickým preorientovaním už existujúceho spoločného podniku pre kľúčové digitálne technológie.

Komisia spresnila, že 11 miliárd eur bude k dispozícii na posilnenie existujúceho výskumu, vývoja a inovácií a tiež na nasadenie pokročilých polovodičových nástrojov, pilotných liniek na prototypy, testovanie a skúšanie nových zariadení pre inovatívne aplikácie v reálnom živote, ako aj na školenie personálu a hĺbkové poznávanie ekosystému a hodnotového reťazca polovodičov.

Nový rámec na zaistenie bezpečnosti dodávok má prilákať investície a zvýšiť výrobné kapacity, ktoré sú potrebné na rozvoj inovácií. Okrem toho "fond pre čipy" uľahčí prístup k financiám pre začínajúce podniky, čo im pomôže pri inováciách a priláka investorov. Tento rámec bude zahŕňať aj špecializovaný kapitálový investičný nástroj pre polovodiče v rámci programu InvestEU na podporu rozširujúcich sa firiem, ale aj malých a stredných podnikov s cieľom uľahčiť ich expanziu na trhu.

Koordinačný mechanizmus medzi členskými štátmi a eurokomisiou sa bude týkať monitorovania ponuky polovodičov, odhadu dopytu a predvídania nedostatkov. Bude zhromažďovať kľúčové informácie od podnikov s cieľom zmapovať hlavné slabiny a dôvody viaznutia dodávok. Tento mechanizmus zaistí spoločné hodnotenie krízy a koordináciu  opatrení, ktoré treba prijať z nového súboru núdzových nástrojov.

Eurokomisia popri prezentácii európskeho zákona o čipoch navrhla aj sprievodné odporúčanie členským štátom EÚ. Ide o nástroj, ktorý umožní okamžité spustenie koordinačného mechanizmu medzi členskými štátmi a eurokomisiou. To im už teraz umožní diskutovať a rozhodovať o včasných a primeraných opatreniach reakcie na krízu v oblasti dodávok polovodičov a čipov.


© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.