Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Financie: EK predbežne schválila žiadosť SR o prvú platbu z plánu obnovy

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Európska komisia (EK) predbežne schválila žiadosť Slovenska o prvú platbu v hodnote takmer 400 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti.

"S radosťou oznamuje dobrú správu pre Slovensko," uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. "Len čo dajú zelenú aj členské štáty, Slovensko dostane 398,7 milióna eur v grantoch z balíka obnovy NextGenerationEU. Slovensko urobilo skutočne rýchly pokrok pri implementácii svojho plánu obnovy."

Komisia teraz zašle svoje predbežné pozitívne hodnotenie slovenskej žiadosti Hospodárskemu a finančnému výboru (EFC), ktorý má na svoje vyjadrenie maximálne štyri týždne, ak ho má EK ešte zvážiť. EK prijme po vyjadrení EFC konečné rozhodnutie o uvoľnení finančných prostriedkov.

EK bude hodnotiť ďalšie žiadosti o platby zo strany Slovenska na základe plnenia míľnikov a cieľov vypracovaných vo Vykonávacom rozhodnutí Rady (Council Implementing Decision), ktoré odrážajú pokrok implementácie investícií a reforiem.

Podmienkou žiadosti o prvú platbu, ktorá bola podaná 29. apríla, bolo splnenie 14 míľnikov. Ich súčasťou boli napríklad reformy súdneho systému, vysokých škôl, energetiky či digitalizácia verejného sektora rovnako ako systém na monitorovanie implementácie plánu obnovy.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.