Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Finančná správa bude kontrolovať uplatňovanie daňového bonusu na dieťa

Kategória: Aktuality Autor/i: Finančná správa SR Zdroj: Finančná správa SR

Finančná správa bude kontrolovať uplatňovanie daňového bonusu na dieťa. Pri kontrolách za rok 2018 totiž našla viaceré nezrovnalosti. Odhalila prípady, keď si daňový bonus na dieťa uplatnili obaja rodičia, alebo jeden z nich si ho nárokoval u viacerých zamestnávateľov. Celkovo si takto neoprávnene vyšší daňový bonus na dieťa uplatnilo 7320 rodičov a štát tak ukrátili o 1,6 milióna eur.

Finančná správa vyzýva daňovníkov, aby pri podávaní daňových priznaní dbali na správnosť údajov. Okrem iného bude venovať zvýšenú pozornosť aj uplatňovaniu daňového bonusu na dieťa.  U niektorých daňovníkov sme totiž odhalili pri uplatňovaní daňového bonusu na dieťa nezrovnalosti. Až 7320 rodičovských párov si, cielene či omylom, uplatňovalo neoprávnene vyšší daňový bonus na dieťa a ukrátili tak štát o 1,6 milióna eur na daniach.

Najčastejšie sa stáva, že si daňový bonus na dieťa neoprávnene uplatnia obaja rodičia. Stalo sa to v 3826 prípadoch a štát na daňovom bonuse na dieťa prišiel o viac ako 821 tisíc eur. Ďalších približne 760 tisíc eur bolo neoprávnene uplatnených v prípadoch, keď si daňový bonus na dieťa uplatnil iba jeden rodič, avšak viacnásobne alebo vo vyššej výške (3 494 prípadov).

V prípade daňového bonusu na dieťa nejde o poslednú kontrolu. Finančná správa pripraví rovnaký odhad a identifikáciu daňovníkov s viacnásobným uplatnením daňového bonusu aj za rok 2019. Okrem toho začína finančná správa kontrolovať a kvantifikovať výpadky daňových príjmov aj v iných oblastiach.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.