Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

FS sprístupnila na OpenData portáli verejnosti údaje, ktoré má k dispozícii

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Finančná spáva od stredy sprístupnila portál otvorených dát OpenData. Verejnosť tak má možnosť nájsť prehľadne na jednom mieste všetky údaje, ktoré má finančná správa k dispozícii. Celkovo je zverejnených 144 súborov dát na strojové spracovanie a iné použitie, informovala hovorkyňa FS Martina Rybanská.

„Opäť sme urobili ďalší krok smerom k transparentnej inštitúcii, ktorá sa rada podelí s verejnosťou o množstvo relevantných údajov. Záleží nám na tom, aby sme ako verejná inštitúcia v maximálnej možnej miere sprístupnili informácie širokej verejnosti moderným spôsobom,“ skonštatoval prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Dáta sú rozdelené do ôsmich tematických kategórií, akými sú finančná správa, výber daní a cla, výkon správy daní, výkon správy cla, nedoplatky, vymáhanie a exekúcie, daňová kontrola, poskytovanie informácií, byť zdravý je výhra. Z grafov sa ľudia budú môcť dozvedieť, ako sa darí finančnej správe vyberať dane a clo, získajú jednoduchý prehľad o nedoplatkoch či exekúciách, ale aj o daňových kontrolách. Taktiež sa budú môcť dozvedieť, ako sa vyvíjal počet výhercov a účastníkov v očkovacej prémii.

Na domovskej stránke sa nachádzajú prehľadné odkazy na jednotlivé témy. Generálny riaditeľ sekcie informatiky na finančnej správe Lukáš Sojka dodal, že zámerom FS bolo pripraviť jednoduchý a prehľadný web, na ktorom ľudia nájdu všetky dáta, ktoré má finančná správa. Údaje z portálu sú k dispozícii zadarmo a používatelia si ich môžu stiahnuť vo viacerých formátoch.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.