Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

FS upozornila na daňovú amnestiu na úroky daní z predaja nehnuteľností

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

FS upozornila na daňovú amnestiu na úroky daní z predaja nehnuteľností

"Úroku z omeškania sa vyhnete, ak priznáte príjem z predaja nehnuteľnosti do konca februára 2022," uviedla Rybanská. Ak sa chcú daňovníci vyhnúť pokutám za oneskorené zaplatenie dane alebo oneskorené podanie daňového priznania, musia priznať príjem a zaplatiť daň z príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľnosti počas rokov 2016 až 2020 do tohto termínu. Od vyrubenia úroku z omeškania upustí finančná správa aj v prípade, že dovtedy daňovník dostane odklad platenia dane či splátkový kalendár.

Finančná správa upozorňuje, že v určitých prípadoch môže byť príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti oslobodený od dane. Vtedy nevzniká povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Ide napríklad o predaj nehnuteľnosti, ktorú mal majiteľ vo vlastníctve viac ako päť rokov a nebola zaradená v obchodnom majetku. Oslobodené od dane je tiež darovanie nehnuteľnosti alebo predaj reštituovaného majetku.

Finančnej správe sa doposiaľ podarilo priniesť do štátneho rozpočtu 2,5 milióna eur, keď 13.000 daňovníkom rozposlala upozorňujúce listy, aby podali daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností a daň zaplatili. Z toho približne 1,8 milióna eur sa podarilo získať od daňovníkov, ktorí po doručení listu dodatočne podali daňové priznanie. Zvyšných 700.000 eur finančná správa eviduje od tých, ktorí už vďaka listovej akcii mali vedomie o tejto povinnosti a podali daňové priznanie za rok 2020. Stále však zostalo približne 9000 daňovníkov, ktorí príjem nepriznali. Ak tak urobia do konca februára, na úrokoch sa im odpustí spolu približne 500.000 eur.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.