Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

FS upozorňuje na zmeny pri aplikácii virtuálnej registračnej pokladnice

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Používanie bezplatnej aplikácie virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) prostredníctvom operačného systému Android bude možné len po nainštalovaní si aktualizovanej verzie. Od štvrtka je dostupná na portáli Finančnej správy (FS) SR. Dôvodom je vypršanie platnosti certifikátu 17. marca. Výmenu certifikátu uskutoční finančná správa 16. marca. Od tohto dátumu zároveň nebude možné využívať aplikáciu VRP pre mobilné operačné systémy iOS. Informovala o tom hovorkyňa FS Martina Rybanská s tým, že webovej verzie aplikácie VRP sa zmena nedotkne.

Od štvrtka je na portáli finančnej správy dostupná aktualizovaná verzia bezplatnej aplikácie Pokladnica. "Používateľov VRP prosíme, aby si stiahli túto novú VRP a pôvodnú odinštalovali. Už 17. marca tohto roka totiž vyprší platnosť komunikačného certifikátu a doterajšia verzia VRP nebude z tohto dôvodu funkčná," skonštatovala Rybanská. FS pripravila podrobný postup inštalácie aktualizovanej aplikácie, ktorý je tiež dostupný na portáli finančnej správy. V prípade otázok je k dispozícii aj call centrum FS.

Zároveň od 16. marca už nebude dostupná aplikácia VRP pre mobilný operačný systém iOS. Podnikateľské subjekty však podľa Rybanskej môžu využiť prístup cez web alebo novú verziu VRP v zariadeniach s operačným systémom Android. Rovnako nie je dostupná pre operačný systém iOS ani aplikácia Over doklad. Pravosť pokladničných dokladov si môže verejnosť overovať prostredníctvom webovej služby https://opd.financnasprava.sk/#!/check, prípadne prístupom cez operačný systém Android.

Finančná správa sa ospravedlňuje používateľom VRP a aplikácie Over doklad za vzniknuté komplikácie. Spôsobené sú nedoriešenými zmluvnými vzťahmi s dodávateľom aplikácie v súvislosti s neprimerane vysokými nákladmi na prevádzku. "Finančná správa viackrát deklarovala cieľ optimalizovať náklady na svoje systémy a aplikácia VRP nie je výnimkou. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám s dodávateľom dohodnúť na optimálnom riešení, preto sme boli nútení pristúpiť k aktualizácii aplikácie vlastnými kapacitami. Mrzí nás vzniknutá situácia, intenzívne sme však hľadali všetky dostupné riešenia, aby podnikatelia boli zasiahnutí v čo najmenšej miere," vysvetlil prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Finančná správa zároveň ubezpečila, že v súčasnosti intenzívne pracuje na vývoji novej aplikácie VRP pre všetky platformy tak, aby jej využívanie nebolo v budúcnosti závislé od externých subjektov.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.