Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Hospodárstvo: Inflácia v eurozóne dosiahla na začiatku roka nový rekord 5,1 %

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. TASR o tom informuje na základe údajov, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Podľa predbežných údajov Eurostatu spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v januári medziročne o 5,1 % po 5-percentnom raste v decembri. Výsledok je diametrálne odlišný od očakávaní ekonómov, ktorí počítali so zmiernením inflácie na 4,4 %.

Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %.

Zrýchlenie rastu zaznamenali aj ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov. Vzrástli o 3,6 % po 3,2-percentnom raste v decembri. Ceny služieb vzrástli o 2,4 %, čo bolo rovnaké tempo rastu ako v poslednom mesiaci minulého roka.

Jadrová miera inflácie, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny energií, potravín, alkoholu a tabakových produktov, sa v januári zmiernila. Zatiaľ čo v decembri predstavovala 2,6 %, v januári dosiahla 2,3 %, čo predstavuje trojmesačné minimum.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.