Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Hospodárstvo: Inflácia v eurozóne sa zrýchlila vo februári na nový rekord 5,8 %

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Medziročná miera inflácie v eurozóne sa minulý mesiac výrazne zrýchlila a dosiahla nový rekord 5,8 %. Prekonala tak očakávania trhov, ktoré počítali s tým, že zrýchlenie bude miernejšie. Opäť sa pod to podpísali najmä ceny energií, ktoré vzrástli o takmer tretinu. TASR o tom informuje na základe predbežných údajov, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Inflácia v eurozóne sa zrýchlila minulý mesiac z januárovej úrovne 5,1 %. Očakávalo sa, že rast spotrebiteľských cien sa zrýchli maximálne na 5,4 %.

Vývoj inflácie najviac ovplyvnili opäť ceny energií, ktoré sa zvýšili o 31,7 % po januárovom raste o 28,8 %. Rast zrýchlili aj ceny potravín, priemyselných výrobkov a služieb. Ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov vzrástli v eurozóne medziročne o 4,1 % (v januári o 3,5 %), priemyselných výrobkov mimo energetiky o 3 % (2,1 %) a ceny služieb o 2,5 % (2,3 %).

Tempo zrýchlila aj jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje ceny energií, potravín, alkoholu a tabakových výrobkov. Tá dosiahla vo februári 2,7 %, zatiaľ čo v januári predstavovala 2,3 %.

V medzimesačnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny v eurozóne o 0,9 %. Aj v tomto prípade sa inflácia výrazne zrýchlila, keď v januári dosiahla 0,3 %.

Z jednotlivých štátov eurozóny sa spotrebiteľské ceny medziročne najvýraznejšie zvýšili vo februári v Litve, a to o 13,9 %. O viac než 10 % vzrástli ešte v Estónsku, konkrétne o 12,4 %. Na Slovensku dosiahla medziročná miera inflácie 8,2 %, čo spomedzi štátov eurozóny predstavuje piaty najvýraznejší rast spotrebiteľských cien.

V medzimesačnom porovnaní najviac rástli spotrebiteľské ceny v Luxembursku (2,4 %). O viac než 2 % sa zvýšili ešte v Belgicku (2,2 %) a Estónsku (2,1 %). Na Slovensku dosiahla medzimesačná miera inflácie vo februári 0,7 %.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.