Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

KOZ: Zaradiť COVID-19 medzi choroby z povolania sme navrhovali už v apríli

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 14. októbra (TASR) - Vládny kabinet Igora Matoviča (OĽANO) v stredu schválil a posunul do parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení, zásluhou ktorej bude mať zamestnanec, ktorý ochorel na COVID-19 v práci, nárok na úrazový príplatok. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR tvrdí, že po tom volá už od apríla.

 "Svoj návrh na zaradenie COVID-19 medzi choroby z povolania predložila KOZ ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi (Sme rodina), ako aj na tripartitu ešte počas prvej vlny pandémie. Vtedy sa to s pochopením nestretlo," kritizujú odborári.

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová konštatuje, že procedúra priznávania choroby z povolania je na Slovensku komplikovaná, navyše sú poddimenzované pracoviská pracovného lekárstva, čo spôsobuje, že počet novopriznaných chorôb z povolania je viac ako podpriemerný.

"Štvrtina v porovnaní s Českou republikou a len 16 % oproti Nemecku," vyčíslila s tým, že práve preto konfederácia víta každé zjednodušenie v prospech pracujúcich.

Pri COVID-19 bude proces o niečo jednoduchší, uznávajú odborári. Stačí, ak bude zamestnanec počas krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu ochorenia COVID-19 a zamestnávateľ mu potvrdí, že ochorenie vzniklo v práci. V tomto prípade bude podmienka uznania choroby z povolania splnená bez ďalších komplikácií. Zamestnanec potom bude mať nárok na úrazový príplatok vo výške 25 % z denného vymeriavacieho základu z úrazového poistenia a nemal by byť dotknutý ani jeho nárok na náhrady za bolesť, za sťaženie spoločenského uplatnenia či úrazovú rentu. 

"Každý zamestnávateľ je objektívne zodpovedný za chorobu z povolania svojich zamestnancov, a to aj v prípade, že vykonal a zabezpečil všetky preventívne opatrenia a na jeho strane nedošlo k pochybeniu. Preto očakávame, že sa k tomu zamestnávatelia postavia čelom a férovo," uzavrela Uhlerová.

O novele zákona bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom režime.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.