Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Kto má nárok na kompenzáciu za nezohľadnenie výchovy detí pri znížení dôchodkového veku?

Kategória: Aktuality Autor/i: Sociálna poisťovňa Zdroj: SP

Najmä ženám (ale aj mužom), ktoré sa narodili v r. 1957-65 a v minulosti im podľa vtedy platného zákona nebola zohľadnená výchova detí pri znížení dôchodkového veku, Sociálna poisťovňa postupne vypláca kompenzáciu. Viacero poistencov sa ňu obracia s otázkami, či na kompenzáciu majú automaticky nárok. Pravidlá spôsobu kompenzácie a okruh poistencov stanovuje zákon o sociálnom poistení, ktorý od 1. januára 2021 nanovo definoval určovanie dôchodkového veku.

Kompenzáciu možno priznať iba tým, ktorým sa podľa novej právnej úpravy dôchodkový vek zmenil. Niektorým ženám sa však nezmenil. Ide o ženy narodené v rokoch:

  • 1957 – 1958, ktoré vychovali tri a viac detí,
  • 1959 – 1963, ktoré vychovali päť a viac detí.

Zároveň platí, že nárok na kompenzáciu má len ten poistenec, ktorý by novo určený vek bol dosiahol pred 1. januárom 2021, teda v období, kedy mu v tom čase účinný zákon určoval neskorší vek odchodu do dôchodku. Tí, ktorí dovŕšili dôchodkový vek až po 31. decembri 2020, už do dôchodku môžu ísť skôr, a to od veku, ktorý platí podľa nových pravidiel. Zákon im preto nepriznáva nárok na kompenzáciu. Tým, ktorým kompenzácia patrí, ju Sociálna poisťovňa priznáva automaticky, netreba o nič žiadať.

To, či sa poistencovi od 1. januára 2021 zmenil dôchodkový vek, je možné zistiť prostredníctvom kalkulačky na výpočet dôchodkového veku, ktorá je dostupná na webe Sociálnej poisťovne tu: Výpočet dôchodkového veku.

Najčastejšie otázky a odpovede k téme aj s príkladmi nájdete aj na webe v rubrikách:
Mám nárok na kompenzáciu?
Kompenzácie – otázky a odpovede


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.