Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Ministerstvo pokračuje v ochrane pracovných miest vyplácaním Prvej pomoci

Kategória: Aktuality Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k 31. októbru 2021 na udržanie pracovných miest takmer 2,1 miliardy eur a podporilo viac ako 4,95 milióna mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO. Finančnú pomoc na zmiernenie negatívnych sociálnych a ekonomických dopadov budeme vyplácať až do konca roka. Príspevky poskytujeme vo výške pôvodnej schémy Prvej pomoci s výnimkou opatrenia 3B.

Inštitút sociálnej politiky zverejnil v poradí už osemnástu aktualizáciu komentáru o sociálnej pomoci rodinám a pracujúcim v čase pandémie. V najnovšej aktualizácii sú dostupné čerstvé údaje za september 2021 a zároveň aj aktualizované čísla za predchádzajúce mesiace. Najintenzívnejšie čerpajú záujemcovia pomoc z opatrenia 2 a 3A. Za júl a september poskytujeme najväčšiu časť pomoci, viac ako 50 %, prostredníctvom opatrenia 2. Ďalších približne 40 % vyplácame cez 3A a zvyšných zhruba 10 % zostáva na ostatné opatrenia.

Mikropodniky čerpajú „Prvú pomoc“ intenzívnejšie

Naďalej sledujeme dominanciu mikropodnikov v čerpaní príspevkov Prvej pomoci. Podniky s maximálne deviatimi zamestnancami čerpajú viac ako dve tretiny vyplatenej „Prvej pomoci“ za september. Vývoj u malých a stredných podnikov je v posledných mesiacoch odlišný. Kým v máji a júni si malé a stredné kategórie podnikov udržiavali podiel na čerpaní blízko 18 %, resp. 12 %, za júl a september došlo k zníženiu ich podielu k 8 % a zhruba 5%.

U veľkých podnikov evidujeme od začiatku roku medzimesačné výkyvy v podiele čerpanej pomoci. Ich podiel sa v septembri znížil na približne 16 % z júnových 18 %.

Viac informácií nájdete v aktualizácii správy ISP o sociálnej pomoci pracujúcim a rodinám na webovej stránke: https://institutsocialnejpolitiky.sk/wp-content/uploads/2021/11/ISP_2021_Prva_pomoc_update18_final.pdf

Tab.: Stav projektu Prvá pomoc k 15.11.2021


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.