Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 43. týždni 2021:

Bratislava 25. októbra - Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala po získaní trvalej akreditácie s vyplácaním preddavkov na priame podpory. Prvé platby odišli v piatok 22. októbra a išlo o preddavkové platby na viazané priame platby na zvieratá.

Bratislava 26. októbra – Gastrolístky aj finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia. Do výšky 55 % sumy stravného obe formy príspevku nebudú zdanené. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 95 zo 131 prítomných poslancov.

Bratislava 27. októbra – Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ustál pokus o jeho odvolanie a zostáva tak vo funkcii ministra hospodárstva. Plénum Národnej rady (NR) SR ho v stredu podržalo. Za jeho odvolanie hlasovalo 50 zo 136 prítomných poslancov. Návrh na vyslovenie nedôvery Sulíkovi iniciovali poslanci opozičného Smeru-SD.

Bratislava 27. októbra – Nemecká strojárenská spoločnosť Vaillant Group Heat Pump Production vybuduje v Senici prevádzku na výrobu tepelných čerpadiel kombinovanú s technologickým centrom za 120 miliónov eur. Na túto investíciu firma dostane štátny investičný stimul vo výške 18 miliónov eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Spoločnosť by mala do roku 2026 vytvoriť 841 nových pracovných miest. Vyplýva to z materiálu Návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosť Vaillant Group Heat Pump Production, ktorý v stredu schválila vláda.

Bratislava 27. októbra – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) nepríde so znížením dane z pridanej hodnoty (DPH) na energie. Žiadny politik by podľa neho nemal odvahu daň následne zvýšiť. Považuje to teda za trvalé opatrenie. Uviedol to v stredu novinárom v Národnej rade (NR) SR.

Bratislava 27. októbra – Slovensko už poslalo návrh partnerskej dohody na programové obdobie 2021 – 2027 do Bruselu. Oznámila to vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) po stredajšom rokovaní vlády. V dotknutom programovom období by Slovensko malo dostať asi 13 miliárd eur z eurofondov.

Bratislava 28. októbra – Druhý balík na zlepšenie podnikateľského prostredia z dielne ministerstva hospodárstva (MH) sa zmenšil z pôvodných 469 na 207 výsledných opatrení. Návrh je predložený do medzirezortného pripomienkového konania a rezort by ho chcel po schválení vládou predložiť do parlamentu ešte v novembri.

Bratislava 28. októbra - Ekonomická nálada na Slovensku bola v októbri najhoršia za posledných sedem mesiacov. Za poklesom hlavného ukazovateľa dôvery je výrazné zníženie optimizmu podnikateľov v priemysle, ktorí vyjadrili obavy najmä z očakávanej produkcie. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Bratislava 29. októbra - Pokles hrubého domáceho produktu (HDP) bol vlani nakoniec nižší, štatistici ho vyčíslili na úroveň 4,4 %. Revízia totiž ukázala vyšší výkon ekonomiky SR. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
 
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.