Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 44. týždni 2021:

Bratislava 2. novembra – Hodnota nákupov pri platbe v hotovosti sa bude zaokrúhľovať tak, aby sa významne obmedzil obeh jednocentových a dvojcentových mincí. Zabezpečí to novela zákona o cenách, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Jednocentové a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom. Príjemcovia platieb aj po tom, ako sa zavedie povinné zaokrúhľovanie, budú naďalej povinní prijať pri platbách v hotovosti tieto mince.

Bratislava 2. novembra - Rast cien nehnuteľností sa vracia k priemeru z posledných rokov. Skonštatovali to v utorok analytici Národnej banky Slovenska (NBS). Vyčíslili, že v 3. kvartáli tohto roka ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli oproti predošlému štvrťroku o 3,4 %. V medziročnom porovnaní boli nehnuteľnosti určené na bývanie drahšie o 18,4 %.

Bratislava 3. novembra - Vláda na svojom stredajšom rokovaní odobrila novelu zákona o sociálnom poistení z dielne ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Pôvodne v nej malo ísť aj o reformu prvého dôchodkového piliera, viaceré zmeny však z novely vypadli. V návrhu chce rezort zrušiť ročné zúčtovanie v sociálnom poistení. Novinkou je aj zavedenie elektronického posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti. Novela zavedie aj opätovné plynutie ochrannej lehoty pre ženy, ktoré otehotneli do 180 dní od zániku nemocenského poistenia.

Bratislava 4. novembra - Milan Krajniak (Sme rodina) zostáva ministrom práce, plénum Národnej rady (NR) SR ho podržalo. Za opozičný návrh na vyslovenie nedôvery Krajniakovi vo štvrtok hlasovalo len 48 zo 131 prítomných poslancov.

Opoziční poslanci ministrovi vyčítali najmä milióny eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám. Tvrdia, že neexistujú pochybnosti o potrebe vyvodenia politickej zodpovednosti ministra práce. Krajniak sa bránil, že konal do hodiny od zistenia, že existujú podozrivé platby, kontrola zároveň podľa neho fungovala. Prvá pomoc pre zamestnancov, zamestnávateľov a živnostníkov bola zároveň podľa opozície nedostatočná. Minister vyčíslil, že spolu rezort vyplatil pomoc na úrovni 3,3 miliardy eur.

Bratislava 4. novembra - Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) spolu s kolegami z Ústredného úradu vyšetrovania policajného zboru (CBŠP) Poľska a Colnej správy Českej republiky rozložil organizovanú zločineckú skupinu obchodujúcu s nelegálnymi tabakovými výrobkami. Zadržaných bolo 19 osôb, medzi nimi aj hlavný organizátor. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia týchto inštitúcií.

Bratislava 5. novembra - Tržby v slovenskom maloobchode boli v septembri tohto roka skoro o 12 % vyššie ako pred pandémiou nového koronavírusu. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR v rámci predbežných výsledkov tržieb za vlastné výkony a tovar vo vnútornom obchode. Maloobchodné tržby boli vyššie i medziročne, avšak vlaňajší vývoj bol špecifický, preto štatistici porovnávajú súčasný rok aj s rokom 2019.

Bratislava 5. novembra – Slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú pre rastúce ceny vstupov nútení zvýšiť ceny svojich produktov o 10 až 20 percent. Hoci sa Slovensko rastu cien potravín nevyhne, zdražovanie by mohla zmierniť lepšia dotačná politika štátu a tiež zníženie marží obchodných reťazcov, uviedli na piatkovej tlačovej konferencii zástupcovia SPPK.
 
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.