Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 46. týždni 2021:

Bratislava 14. - 16. novembra – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) od nedele do utorka postupne predstavil tri časti pripravovanej daňovo-odvodovej reformy. Prvá časť spočívala v plánovanom zvyšovaní viacerých rodinných príspevkov pre rodiny s deťmi - prídavku na dieťa, daňového bonusu, príspevku na krúžky a doučovanie a rekreačného bonusu. Príspevky sa majú odvíjať od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Matovič ďalej navrhol, aby bol celý systém zdaňovania práce založený na dvoch číslach - z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň. Daňovo-odvodové zaťaženie sa tak má znížiť zhruba o päť percent. Vyšší čistý príjem má získať 99 % zamestnancov na Slovensku.

Daň z príjmu pre právnické osoby by sa mohla znížiť z 21 % na 19 %. Podnikatelia by zároveň mohli mať flexibilné odpisy majetku na produktívne investície či možnosť tzv. skupinového zdaňovania. Hovorí o tom tretia časť návrhu daňovo-odvodovej reformy, ktorú predstavil minister financií.

Bratislava 15. novembra – Návrh rozpočtu verejnej správy pre roky 2022 – 2024 je realistický len v prvom roku. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) predpokladá deficit nižší o 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), teda približne o 500 miliónov eur, v porovnaní s odhadom vlády. Zároveň očakáva výrazne nižší deficit v tomto roku, a to o 1,2 %. Rozpočet bez dôchodkovej reformy však zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Vyplýva to z hodnotenia návrhu rozpočtu verejnej správy, ktoré v pondelok na tlačovej konferencii predstavil predseda RRZ Ján Tóth.

Bratislava 16. novembra - Ekonomika Slovenska si v treťom kvartáli roka udržala mierne rastúci trend. Hrubý domáci produkt (HDP) medziročne vzrástol o 1,3 %. Ukázal to rýchly odhad, o ktorom v utorok informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Hodnoty HDP sa tak dostali takmer na úroveň v predkrízovom období roku 2019, V 3. štvrťroku 2020 vykázala ekonomika medziročný pokles o dve percentá.

Bratislava 18. novembra - Návrh rozpočtu na nasledujúce roky odobril vo štvrtok Výbor Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet. Poslanci budú o vládnom návrhu rokovať na schôdzi, ktorá sa začína v utorok (23. 11.). Podľa návrhu predloženého ministerstvom financií by malo Slovensko v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP). Očakávaný schodok v tomto roku je necelých 8 % HDP. Celkové príjmy verejnej správy majú budúci rok dosiahnuť 44,2 miliardy eur a výdavky 49,4 miliardy eur.

Bratislava 18. novembra – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal dve nové vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou COVID automatu, ktorú vo štvrtok schválila vláda SR. Vyhlášky zverejnené vo Vestníku vlády SR budú účinné od pondelka 22. novembra a upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí.

Bratislava 19. novembra - Evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri tohto roka klesla na 6,79 %. Informoval o tom v piatok minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Oproti septembru ide o pokles o 0,3 %. Vtedy bola evidovaná miera nezamestnanosti na úrovni 7,09 %.

Bratislava 19. novembra - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala zákon o elektronických komunikáciách, ktorý Národná rada (NR) SR schválila začiatkom novembra. "Prezidentka vrátila schválený zákon na opätovné prerokovanie NR SR z dôvodu jeho rozporu s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd," informovala kancelária hlavy štátu. Konkrétne ide podľa prezidentky o porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.