Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Nezamestnanosť v apríli ovplyvnila pandémia

Kategória: Aktuality Autor/i: MPSVaR

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v apríli 2020 zvýšila o 1,38 percentuálneho bodu na 6,57 %. Celková miera dosiahla minulý mesiac 7,43 %, čo je o 1,22 percentuálneho bodu viac ako v marci. Aj napriek tomu však úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidovali ku koncu apríla 73 602 voľných pracovných miest. 

V apríli evidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 204 480 nezamestnaných, čo je o 33 613 ľudí viac ako v marci tohto roku. Do práce z nich bolo ihneď pripravených nastúpiť 180 756. „Nárast počtu nezamestnaných sa pohybuje zhruba v takom rozsahu, aký sme na ministerstve predpokladali. Robíme všetko preto, aby sme najmä s väčšími zamestnávateľmi diskutovali o tom, ako im pomôcť, aby zostalo zachovaných čo najviac pracovných miest. Vzhľadom na to, že veľa našich firiem je závislých na poklese dopytu v zahraničí, musíme počítať s tým, že s týmto nárastom nezamestnanosti sa budeme musieť aj ďalej vysporadúvať," informuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Vláda preto dnes na podporu udržania pracovných miest a SZČO schválila aj predĺženie poskytovania príspevkov pre zamestnávateľov na mzdy zamestnancov a príspevkov na náhradu straty príjmu pre SZČO o ďalšie dva mesiace. „Predĺžili sme „prvú pomoc“ aj na mesiace jún a júl, aby sme zamestnávateľom uľahčili rozhodovanie, či môžu počítať s ďalšou pomocou od štátu, a to môžu," dodal minister Krajniak.

Aj napriek nárastu nezamestnanosti úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú desaťtisíce voľných pracovných miest. Aktuálne ich je nahlásených 73 602, čo je o 11 072 miest menej ako v marci. 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.