Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

NRSR: Krivda pri zastropovaní dôchodkového veku by sa mala odstrániť

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 15. júla (TASR) - Pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku by sa mala odstrániť krivda, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963. Národná rada (NR) SR v stredu posunula do druhého čítania návrh zákona, ktorý predložila poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková. Podľa nej nebolo ženám týchto ročníkov do dôchodku spravodlivo odpočítané obdobie pol roka na základe ústavného princípu za každé jedno vychované dieťa. Účinnosť novely zákona navrhuje od 1. novembra.
      Určovanie dôchodkového veku v súvislosti so zastropovaním dôchodkového veku sa do praxe zaviedlo prostredníctvom novely zákona o sociálnom poistení. Krištúfkovej návrh zákona sa má dotknúť vyše 110.000 žien. "Touto problematikou sa zaoberám od júla 2019, keď pán poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas rokovania parlamentného sociálneho výboru predložil fixnú tabuľku, ktorá nezohľadňovala ústavný princíp," spresnila Krištúfková.
      Zníženie dôchodkového veku vybraným ročníkom poistencov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, má negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Súvisí to s dlhšou výplatnou fázou dôchodku v porovnaní so súčasným právnym stavom. Celkový negatívny vplyv tohto návrhu zákona sa podľa predloženého materiálu odhaduje v rokoch 2020 až 2025 na úrovni približne 130 miliónov eur ročne.
      Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu. "V decembri 2019 som spolu so zástupkyňami dotknutých žien tento návrh predložila aj na Ústavný súd SR," upozornila s tým, že v tom čase sa jej podarilo vyzbierať vyše 37 hlasov naprieč celou opozíciou.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.