Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

NRSR: Poistné sa má medzi zdravotnými poisťovňami prerozdeľovať po novom

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 5. novembra (TASR) - Prerozdeľovací mechanizmus poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa má zmeniť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa mení aj zákon o poisťovníctve. Novelu poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania. Cieľom úpravy je podľa rezortu zdravotníctva, aby každá poisťovňa mala zdroje aj na liečbu ťažko chorých. Má sa preto zaviesť takzvané ex-post prerozdelenie. Zmena má priniesť milióny eur pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP).

Ministerstvo zdravotníctva poukazuje na to, že napriek kompenzácii nákladov prerozdeľovaním prostredníctvom indexov rizika jednotlivých poistencov existuje významná skupina poistencov, ktorých náklady na zdravotnú starostlivosť výrazne prekračujú kompenzáciu. Do procesu prerozdelenia sa má zaviesť prvok "nadlimitná suma", ktorý už bol súčasťou procesu prerozdelenia v roku 2018, následne ho vypustili.

Opatrenie by mohlo priniesť do rozpočtu VšZP asi 9,5 milióna eur ročne na úkor súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Analýza vplyvov sa robila na základe vlaňajších dát o poistencoch.

Rezort tvrdí, že ak by hodnotenie rizika poistného kmeňa bolo v súčasnosti optimálne nastavené, takéto dodatočné prerozdeľovanie by prakticky nemalo dosah na výsledok prerozdelenia a nebolo by nutné ho opätovne zavádzať. "Avšak nadlimitná suma má vplyv na prerozdelenie vo významnej miere," poznamenal.

Návrh upravuje aj niekoľko oblastí v systéme verejného zdravotného poistenia. Ide o elektronizáciu vo vzťahu k poistencovi, platiteľovi poistného, poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam. "Upravujeme riešenie duplicitných hlásení povinností platiteľov poistného a následné zavedenie časového limitu pre inštitúcie, ktoré poskytujú sociálne zabezpečenie poistencom a termíny na predkladanie údajov do ročného zúčtovania prostredníctvom online pobočiek," ozrejmil pred časom minister Marek Krajčí (OĽANO).

Novinkou je tiež určenie obdobia, v ktorom je platiteľom poistného štát - za azylantov. Úhrada zdravotnej starostlivosti poskytnutej osobe, ktorej je priznaná doplnková ochrana, sa presúva z pôsobnosti ministerstva vnútra na ministerstvo zdravotníctva.

Novela zákona by mohla byť účinná od januára 2021, niektoré opatrenia začnú platiť neskôr.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.