Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

NRSR: Zdravotné poisťovne by mali na tvorbu rezerv použiť zo zisku viac peňazí

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 5. novembra (TASR) - Zdravotné poisťovne majú v prípade zisku použiť v budúcnosti viac zdrojov na tvorbu rezervného fondu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Ministerstvo zdravotníctva novú legislatívu zdôvodňuje potrebou dostatočných rezerv.

"Vzhľadom na možné negatívne výkyvy makroekonomického prostredia a nutnosť mať k dispozícii dostatočné rezervné zdroje na krytie týchto nepredvídateľných výkyvov prostredia a následné krytie strát zdravotnej poisťovne, sa zvyšuje miera povinnej tvorby rezervného fondu na 30 percent," uviedlo ministerstvo v návrhu. Zároveň sa navrhuje povinnosť použitia rezervného fondu iba na krytie strát.

Zdravotné poisťovne môžu tvoriť zisk od augusta 2011, keď im to opätovne umožnila vláda Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS). Tvorbu zisku im zakázal prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2008. Právna norma však narazila na Ústavný súd SR. Zdravotné poisťovne tak dostali znova možnosť tvoriť zisk, avšak s podmienkami.
 
Legislatívna úprava rieši aj presun kompetencií v súvislosti s platobným systémom pre nemocnice, tzv. DRG systémom, z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na ministerstvo zdravotníctva. Dôvodom má byť zefektívnenie systému a naplnenie programového vyhlásenia vlády.

Novela zákona upravuje aj kontrolu poskytovania zdravotnej starostlivosti. "Umožňujeme, aby podnet na výkon dohľadu mohla podať blízka osoba takého človeka, ktorému mohlo byť ublížené nesprávnym poskytnutím zdravotnej starostlivosti," povedal prednedávnom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Priznáva sa jej aj právo oboznámiť sa so začatím výkonu dohľadu a s výsledkom dohľadu.

Novela upravuje aj práva poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorému sa priznáva právo pripomienkovať závery ÚDZS. Zároveň sa majú zvýšiť pokuty poskytovateľov v prípade, že zdravotnú starostlivosť neposkytli správne. Úrad má dostať aj možnosť pokutovať zlé vedenie zdravotnej dokumentácie.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.