Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

O dávku v nezamestnanosti možno od 1. júla žiadať na úrade práce, netreba chodiť do Sociálnej poisťovne

Kategória: Aktuality Autor/i: Sociálna poisťovňa Zdroj: portál Sociálna poisťovňa

Poistenci, ktorí sa od 1. júla 2020 prídu zaevidovať na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny do evidencie uchádzačov o zamestnanie, budú môcť po novom priamo na tomto úrade práce požiadať aj o dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne. Ušetria tak čas a nemusia chodiť na oba úrady zvlášť.

Nárok na dávku v nezamestnanosti si teda po novom občania uplatnia naraz spoločne so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie priamo na úrade práce. Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne elektronicky poskytne Sociálnej poisťovni. Kontakt žiadateľa o dávku so Sociálnou poisťovňou tak nebude potrebný (až na výnimky, ak napr. pracoval aj v zahraničí alebo ak sa zistí nejednoznačnosť poskytnutých údajov). 

Sociálna poisťovňa bude údaje o obdobiach poistenia v nezamestnanosti získaných na Slovensku a vymeriavacích základoch tak ako doteraz čerpať zo svojich registrov. Posúdi pritom splnenie všetkých zákonných podmienok na priznanie dávky, vydá o tom rozhodnutie a v prípade priznania dávku žiadateľovi vyplatí.

Podmienky na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne sa nemenia: žiadateľ musí byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a byť poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných 4 rokoch pred zaradením do tejto evidencie uchádzačov o zamestnanie.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.