Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

O príspevok na pandemické nájomné budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 24. augusta (TASR) – O príspevok na nájomné za obdobie štátom zatvorených prevádzok v čase pandémie ochorenia COVID-19 budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach. Pre mikro a malé podniky v ťažkostiach budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné firmy, stredné a veľké podniky sa budú riadiť schémou de minimis, ktorá obmedzuje výšku pomoci pre jeden podnik na výšku 200.000 eur. Povedal to v pondelok na brífingu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 Firmy, ktoré museli zatvoriť svoje prenajaté prevádzky pre opatrenia štátu, môžu požiadať o príspevok na nájomné v rovnakej percentuálnej výške, akú poskytne prenajímateľ zľavu. Maximálne však do 50 % nájomného. Doteraz však boli podniky, ktoré sú podľa vzorca zverejneného na stránke MH v ťažkostiach, zo štátnej pomoci vylúčené. Sulík upozornil, že aj firmy, ktoré sú síce funkčné a zdravé, sa v čase krízy mohli medzi takéto podniky dostať. "Práve takéto podniky potrebujú pomôcť s nájmami," povedal.
      Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová spresnila, že doteraz ministerstvo prijalo 9562 žiadostí, z toho 3558 už bolo vyplatených. Suma pomoci prekročila 6,5 milióna eur. Sulík potvrdil, že MH očakávalo väčší záujem podnikateľov. Jedným z dôvodov, prečo je záujem slabší ako očakávanie, sú podľa neho chyby vo formulároch či chýbajúci elektronický podpis žiadateľa alebo prenajímateľa. Aj preto sa MH rozhodlo uľahčiť firmám vyplnenie žiadosti a umožnilo ich podpisovať okrem štatutárnych zástupcov aj splnomocneným osobám.
      Štátnu pomoc s nájomným aj pre mikro a malé spoločnosti zaradené medzi firmy v ťažkostiach, umožnila zmena podmienok Európskej komisie. Pre stredné a veľké firmy vyrokovalo MH v Bruseli pomoc v rámci schémy de minimis, ktorá je však prísnejšia a umožňuje jednej spoločnosti vrátane majetkovo previazaných firiem čerpať kumulatívnu pomoc za tri roky maximálne vo výške 200.000 eur.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.